Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto przejmuje kontrolę nad lotniskiem. Po 50 latach zawirowań własnościowych

Michał Wiśniewski
Władze Leszna porozumiały się z Aeroklubem Polskim i przejmują władanie nad całym terenem lotniska. Zdaniem prezydenta Leszna to przełomowy moment i szansa na ogromny rozwój. Dzięki niemu samorząd uzyska wpływy z dzierżaw i lotów, ale przede wszystkim kontrolę nad majątkiem i terenem 21 hektarów.

Leszczyńskie lotnisko od lat działało na bardzo skomplikowanych zasadach. Było to związane z prawami własności rozdzielonymi między samorząd i Aeroklub Polski, z którym bardzo trudno było znaleźć porozumienie. Po kolejnych zmianach w Centralnej Szkole Szybowcowej i wyborze następnych prezesów miasto wypowiedziało Aeroklubowi Polskiemu umowę użyczenia części miejskiej lotniska.

Sprawa trafiała do sądów administracyjnych i do wiosny tego roku nastąpił pat. Po marcowym wyborze na prezesa AP Jerzego Makuli sytuacja uległa zmianie. To z nim udało się miastu znaleźć wspólny język i dziś zarówno AP jak i miasto ogłosiło przełomowe porozumienie.

- Mocno odczułem wszystkie moje zabiegi podczas rozmów z poprzednimi zarządami. Była dwa razy próba odwołania mnie ze stanowiska, działania CBA i sprawa sądowa przeciwko mnie. Tamten zarząd robił wiele, by przeszkodzić mi w regulowaniu spraw lotniska. Straszono mnie, bym nie interesował się tymi sprawami – przyznaje prezydent Leszna, Łukasz Borowiak.

W świetle porozumienia samorząd Leszna nie będzie formalnym właścicielem płyty lotniska. Umowa przewiduje dzierżawę od Aeroklubu Polskiego na 29 lat z bezterminowym jej przedłużeniem. Samorząd może wypowiedzieć umowę z okresem 5 letnim. Aeroklub Polski za wypowiedzenie będzie musiał zapłacić wysokie kary. To zabezpieczenie dla miasta.

Ile za kontrolę nad lotniskiem będzie musiał zapłacić samorząd? Będzie to kwota 4. 800 tysięcy złotych rozłożona na raty do 2021 roku. _- Odzyskujemy 21 hektarów ziemi, odblokujemy potencjał terenu i możemy rozwinąć tu bazę sportową oraz otworzymy się na biznes _– przyznaje Adam Mytych.

Miasto odzyskując władanie nad całym terenem będzie mogło przeprowadzić niezbędne inwestycje takie jak choćby remont hangaru. Dzięki przejęciu terenu to do budżetu Leszna będą płynąć pieniądze z wynajmu terenów pod takie inwestycje jak działający na lotnisku tunel aerodynamiczny, czy stacja paliw. Właściciel hotelu (też zapłaci miastu dzierżawę) zadeklarował, że po uregulowaniu spraw własnościowych gotów jest zainwestować - wyburzyć i wybudować od podstaw zupełnie nowy obiekt.

Zarządzanie miejskim lotniskiem samorząd powierzy nowej spółce prawa handlowego. Zdaniem władz Leszna nowy podmiot będzie w stanie utrzymać się z dzierżaw i organizacji zawodów nawet rangi europejskiej czy światowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto