Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pękają mury bazyliki mniejszej w Lesznie. Jest szansa na pieniądze na remont zabytkowego kościoła

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Jeśli parafia św. Mikołaja zwróci się z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, są szanse na finansowe wsparcie modernizacji bazyliki w Lesznie – wynika z odpowiedzi jaką na zapytanie posła Wiesława Szczepańskiego przesłał Jarosław Sellin z ministerstwa. Spękania murów bazyliki sygnalizował leszczyński konserwator zabytków.

Maciej Urban zajmujący się w Lesznie zabytkami alarmował o złym stanie murów bazyliki przeprowadził wizję lokalną w zabytkowym obiekcie bazyliki. Stwierdzono wówczas, że ściany kościoła pękają. Obiekt był rozbudowywany na początku XX wieku między innymi po tych pracach nastąpiły spękania. Drugi powód to osiadanie gruntu.

Mury bazyliki w Lesznie pękają

Pęknięta jest elewacja frontowa, ale rysy widoczne są we wszystkich przęsłach kościoła. Zarysowania murów kościoła na bocznych elewacjach znane są już co najmniej od końca lat osiemdziesiątych XX wieku. Niestety pojawiło się i powiększa nowe pęknięcie na fasadzie, przebiegające od samego szczytu do portalu wejściowego. Co się dzieje? Najbardziej prawdopodobną przyczyną jest zmiana stosunków wodnych w gruncie. Obecny kościół zbudowano pod koniec XVII w. prawdopodobnie na gruncie podmokłym, wbijając pod fundamenty pale drewniane. Obniżenie się lustra wód gruntowych, co w Lesznie ma miejsce, powoduje ich degradację i tym samem narusza konstrukcję – wyjaśniał Maciej Urban, miejski konserwator zabytków.

Interpelację w sprawie możliwości uzyskania pieniędzy na ratowanie zabytku wysłał niedawno do ministerstwa poseł Wiesław Szczepański. Właśnie otrzymał odpowiedź, z której wynika, że jest taka możliwość, ale to parafia musi zwrócić się z odpowiednim wnioskiem.

Będą pieniądze na remont murów kościoła świętego Mikołaja w Lesznie?

Z takim wnioskiem musi wystąpić podmiot posiadający prawa za zabytku wpisanego do krajowego rejestru – wyjaśnia Jarosław Sellin, podsekretarz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypomina też, że parafia świętego Mikołaja nie zwracała się z wnioskami o dofinansowania.

Od 2016 roku, czyli od powołania Miejskiego Konserwatora Zabytków parafia nie zgłaszała do tego urzędu żadnych potrzeb w zakresie pozyskania środków finansowych i nie informowała o stanie stanie świątyni – dodaje Sellin w swoim piśmie.

Parafia świętego Mikołaja ma szansę na dofinansowanie remontu bazyliki

Wniosek parafii musiałby trafić do MKDNiS przed końcem października tego roku. Standardowo dofinansowania wynoszą połowę wysokości kosztów prac, ale jest szanse na pełne refundacje po spełnieniu określonych przez ministerstwo warunków. Jest też szansa na dotację w ramach budżetu wojewody z innej puli rządowych środków.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto