Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okazała willa w Lesznie do kupienia. Kamienica przy Przemysłowej kiedyś była szczytem nowoczesności

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Okazała willa w Lesznie do kupienia Dawniej mieścił się tu urząd
Okazała willa w Lesznie do kupienia Dawniej mieścił się tu urząd Michał Wiśniewski
Pochodzący z początku. XX wieku budynek wili na rogu Marcinkowskiego i Przemysłowej w Lesznie nie może znaleźć nowego właściciela. Przez lata mieścił się tu urząd i siedziba straży miejskiej. Kamienica jest wpisana do rejestru zabytków i to może odstraszać potencjalnych kupców. Kolejne podejście do sprzedaży już w styczniu 2024. Ile trzeba zapłacić za zbytkową willę w centrum Leszna?

Miasto nie ma szczęścia do sprzedaży jednej ze swoich dawnych siedzib. Próbowano tego już kilkukrotnie. Teraz kolejne podejście zaplanowano na koniec stycznia. W przetargu wystartować może każdy.

Cena wywoławcza nieruchomości wynosi 1 195 tysięcy złortych. Postąpienie przetargowe nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywoławczej z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych – informują miejscu urzędnicy z Leszna.

Po sąsiedzku przy Przemysłowej trwa właśnie zasiedlanie odnowionych dawnych młynów, gdzie powstały mieszkania loftowe, a wkrótce ma też otworzyć się restauracja.

Willa przy ulicy Przemysłowej w Lesznie za niewiele ponad milion

Willa przy ulicy Przemysłowej w Lesznie to budynek wyjątkowy i to z kilku powodów. Wielu leszczyniaków to właśnie tu wypowiedziało słowa przysięgi małżeńskiej, bo w willi przez lata mieściła się sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Lesznie. To jednak nie wszystko. - Jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów secesji w mieście. I to - jak na te tereny - dość wczesnej, bo z początku XX wieku - tłymaczyl Maciej Urban, Miejski Konserwator Zabytków w Lesznie.

Willę przy ulicy Przemysłowej w Lesznie zbudował dla siebie miejscowy przedsiębiorca

Willa przy ulicy Przemysłowej w Lesznie powstała w 1902 roku. Postawił ją dla siebie Heinrich Muller, mistrz budowalny, który u zbiegu dzisiejszych Alei Krasińskiego i ul. Marcinkowskiego miał skład drewna i materiałów budowlanych. Dawny adres willi to Buchwalderstrasse 15. Po przeciwnej stronie ulicy znajdował się - tak jak dziś - młyn, a wzdłuż ul. Marcinkowskiego w latach 1902 - 1905 Heinrich Muller budował - na zlecenie Urzędniczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Lesznie - kamienice dla szeregowych urzędników.

Willa, jak przystało na dom bogatego przemysłowca, była budynkiem nie tylko ładnym, postawionym i ozdobionym w modnym wówczas stylu secesyjnym, ale także nowoczesnym. - Znajdowały się tu łazienki i centralne ogrzewanie - wyjaśnia Małgorzata Gniazdowska kierownik działu zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie. Całość otaczał ogród, w którym gospodarz i jego rodzina mogli odpocząć.

Willa przy ul. Przemysłowej w Lesznie - najlepiej zachowany taki obiekt w mieście

Willa przy Przemysłowej to jeden z wcześniejszych i najlepiej zachowanych przykładów secesji w Lesznie. Styl, dziś bardzo modny wśród miłośników antyków, stawiał na roślinne motywy, miękkie, wijące się linie, lekkość i delikatność. Wszystko to można znaleźć w budynku przy ulicy Przemysłowej i to już od progu. Także we wnętrzach, mimo upływu wielu lat, zachowały się oryginalne detale.

- U progu XX wieku w pomieszczeniach dominowały raczej ciemne kolory. Z drugiej strony dzięki dużym oknom wpadało do wnętrza sporo światła - tłumaczy Maciej Urban. - Należałoby przeprowadzić badania stratygraficzne, które pozwoliłyby na ustalenie kolorystyki ścian i dekoracji, które niewątpliwie się tu znajdowały - uważa.

W willi przy Przemysłowej zachowało się także wiele zmyślnych rozwiązań technicznych, które dla naszych przodków były oczywistością, a potem zostały zarzucone. To choćby zbiorniczki na skraplającą się wodę umieszczone pod parapetami, czy zawiasy zapobiegające tarciu drzwi o podłogę. Z kolei przechodząc obok budynku warto zwrócić uwagę na piaskowcową kolumnę zdobiącą ganek, czy samą bryłę willi, choć brakuje już oryginalnej dachówki, a i tynki zostały zmienione.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto