Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poprawa bezpieczeństwa w przestrzeni miejskiej były tematem wykładu doktora Tomaszewskiego. W Ratuszowej wysłuchało go kilkadziesiąt osób

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Leszno. Doktor Patryk Tomaszewski, adiunkt uniwersytetu w Toruniu, spotkał się w poniedziałek (06.06) z mieszkańcami w bibliotece Ratuszowa. Poruszono szereg ważnych dla lokalnej społeczności tematów. Bo każdego interesuje, aby pracować, uczyć się i wypoczywać w bezpiecznym mieście. Prelegent gościł na zaproszenie Instytutu Polskiej Myśli Edukacyjnej i Historycznej, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz leszczyńskiego magistratu.

Bezpieczeństwo mieszkańców miast jest jednym z kluczowych problemów z którymi zmaga się wiele samorządów. Bójki, uliczne awantury i zorganizowana przestępczość to tylko wycinek problemów przed którymi stają wyspecjalizowane służby mundurowe i włodarze miast.

Na zaproszenie Instytutu Polskiej Myśli Historycznej i Edukacyjnej, Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz leszczyńskiego magistratu w poniedziałek (6.06) gościł doktor Patryk Tomaszewski, adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Prelegent zajmuje się zawodowo właśnie zagadnieniami z szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

- Jedną z głównych potrzeb każdego człowieka jest po-siadanie własnego domu, schronienia, które przede wszystkim ma za zadanie zapewniać szeroko rozumiane bezpieczeństwo mieszkańcom, poczynając od ochrony przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, poprzez zapewnienie własnej przestrzeni życiowej, która pozwala człowiekowi realizować takie podstawowe funkcje społeczne jak na przykład macierzyństwo, rodzicielstwo, kończąc na funkcji ochronnej. Z tego względu każde miejsce uznane za dom oraz jego bliższe, a także dalsze otoczenie, chociażby miasto, muszą spełniać podstawowy warunek, by właściwie służyć ludziom - powinny być miejscami bezpiecznymi - mówił dr Patryk Tomaszewski

Powyższa uwaga była wstępem do szerokiej dyskusji Tomaszewskiego z zebraną publicznością. Podczas której poruszono akademicką teorię rozbitych okien. Zakładająca, że brak reakcji na łamanie mniej ważnych norm społecznych, np. tłuczenia szyb w oknach w danej dzielnicy, sprzyja wzrostowi przestępczości i łamaniu innych norm.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto