Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pusty dwór stoi blisko Leszna. Piękny zabytek w Żakowie w oczach niszczeje

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Po zakończeniu 2 wojny światowej pałac został znacjonalizowany i przekazany pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych. Mieszkało tam kilka rodzin.
Po zakończeniu 2 wojny światowej pałac został znacjonalizowany i przekazany pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych. Mieszkało tam kilka rodzin. Dariusz Staniszewski
Nieduże Żakowo w gminie Lipno ma swoją atrakcję, jest nią dwór zbudowany pod koniec 19 wieku dla Stefana Dąmbskiego. Po zakończeniu 2 wojny światowej pałac został znacjonalizowany i przekazany pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych. Mieszkało w nim kilka rodzin. Po 1989 roku PGR rozwiązano, a budynek trafił do jednej z agencji rolnych. Trochę ponad 10 lat temu dwór z zewnątrz wyremontowano.

Pracownicy PGR mieszkali w dworze w Żakowie

W dworze mieszkało kilka rodzin. Po latach dokładnie nie pamiętam, może 7, a może 8 rodzin - wspomina jeden z mieszkańców dworu w Żakowie. Mieszkał tam z rodzicami pracującymi w pobliskim PGR- Mieliśmy cztery pokoje wysokie na ponad 3 i pół metra. Pamiętam, że gdy rodzice remontowali któryś z pokoi, to farby i tapety kupowali tyle, co na małe mieszkanie w blokach.

Po zakończeniu 2 wojny światowej pałac został znacjonalizowany i przekazany pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych. Mieszkało tam kilka rodzin.Dariusz Staniszewski

Gdy Państwowe Gospodarstwa Rolne rozwiązano, to rodziny mieszkające w pałacu z roku na rok "wykruszały się", ktoś umierał, a dzieci zakładały swoje rodziny i wyprowadzały się. Wreszcie w 2012 roku dwór został wyremontowany z zewnątrz. Prace prowadzone były z rozmachem i nie żałowano pieniędzy.

Cała elewacja została odświeżona, wymieniono też wszystkie okna na nowe. Cebulaste hełmy na dachu zostały odnowione, a rynny wymieniono na miedziane - wylicza skalę przeprowadzonego w dworze remontu, mężczyzna, prowadzący nieopodal dworu staw rybny. Przedsiębiorca podkreśla, że krótko pracował w PGRze. - W dworze zawsze było wesoło i gwarno, a bawiące się dzieci biegały po otaczającym dwór parku.

Po zakończeniu 2 wojny światowej pałac został znacjonalizowany i przekazany pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych. Mieszkało tam kilka rodzin.Dariusz Staniszewski

Obecnie w dworze mieszka tylko starsza pani. Sama mówi, że pilnuje zabytku. i nie ma zamiaru wyprowadzić się w inne miejsce.

Pusty pałac niszczeje w oczach. Na ścianach widać wilgoć i odpadający tynk. Wszystko to, sprzyja roślinności, która wdziera się w każdą szczelinę. Obejście budynku dookoła jest prawie niemożliwe. W gąszczu roślin wydeptana jest tylko ścieżka do kapliczki, przy której pali się świeczka.

To nie są wszystkie atrakcje Żakowa, bo przy dworze jest budynek, w którym kiedyś mieszkali stangreci. Dzisiaj opuszczony i niszczejący, aż nie chce się na to wszystko patrzeć, bo przykro robi się obserwując degradację wspaniałych budynków - dodaje prowadzący łowisko mężczyzna.

Zobacz zdjęcia niszczejącego dworu i parku w Żakowie

Po zakończeniu 2 wojny światowej pałac został znacjonalizowany i przekazany pracownikom Państwowych Gospodarstw Rolnych. Mieszkało tam kilka rodzin.

Pusty dwór stoi blisko Leszna. Piękny zabytek w Żakowie w oc...

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto