MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Radni większością głosów powiedzieli ,,nie'' elektrowni na biomasę w Święciechowie

Michał Wiśniewski
Łukasz Kaczanowski/archiwum
Nie ma zgody radnych Święciechowy na lokalizację elektrowni na biomasę na terenie tej gminy. Zdaniem inwestora, czyli norweskiej firmy, uchwałę o planach zagospodarowania podjęto przedwcześnie. Zdecydowana większość uwag mieszkańców składanych do planów zagospodarowania była jednak przeciwna budowie elektrowni, co uwzględnili radni w swoim głosowaniu.

Radni ze Święciechowy na czwartkowej sesji głosowali uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wschodniej części gminy Święciechowa. Dotyczyła ona rejonu granicznego z Lesznem, gminą Lipno i planowanego głównego węzła drogi ekspresowej - S5. Tłem głosowania były starania norweskiego inwestora, by w na działkach w tej strefie uruchomiona została elektrownia na biomasę.

- Mieszkańcy wnieśli 67 uwag do planów zagospodarowania z czego 62 były przeciwne tej elektrowni. Pięć głosów ,,za'' wnieśli właściciele gruntów, gdzie miałaby działać elektrownia i sama firma zainteresowana jej budową - mówi Marek Lorych, burmistrz Święciechowy.

Radni po wprowadzeniu autopoprawek większością swych głosów sprzeciwili się takiej inwestycji w strefie, co spotkało się na sesji z ostrą krytyką przedstawicieli potencjalnego inwestora. Jego zdaniem samorząd pominął właściwego trybu sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania.

Padły też zarzuty o wyborczy charakter głosowania mający przynieść korzyści wójtowi. Marek Lorych , wójt Święciechowy zapowiedział nawet rozważenie powództwa w trybie wyborczym wobec przedstawiciela inwestora po tych słowach. - Rozważam to, choć wiem, że tej sprawie towarzyszyły ogromne emocje - mówi Lorych.

Elektrownia na słomę w Święciechowie budziła od początku obawy mieszkańców. Wiązałaby się między innymi ze stosunkowo niską emisją zanieczyszczeń. Komin fabryki nie mógłby być tak wysoki jak np. leszczyńskiej ciepłowni, bo kolidowałoby to z ruchem na pobliskim lotnisku.

Działalność oznaczałaby też duży ruch aut ciężarowych dostarczających surowiec do firmy. Przedstawiciele inwestora próbowali przekonywać społeczność gminy organizując spotkania, czy zapraszając część lokalnych dziennikarzy i mieszkańców do Anglii, gdzie działa ich fabryka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto