Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek z wielkim parkingiem i inne "smaczne kąski" Zobacz, jak rozwijało się Leszno

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Prezentujemy Leszno z okresu Polski Ludowej, gdy z prowincjonalnego miasta zostało dumną stolica województwa. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia Leszna sprzed i po nominacji na stolicę województwa.
Prezentujemy Leszno z okresu Polski Ludowej, gdy z prowincjonalnego miasta zostało dumną stolica województwa. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia Leszna sprzed i po nominacji na stolicę województwa. arch. LNM/Leszno w Starym Obiektywie
Specjalnie dla Was prezentujemy Leszno z okresu Polski Ludowej, gdy z prowincjonalnego miasta zostało dumną stolica województwa. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia Leszna sprzed i po nominacji na stolicę województwa.

Jak Leszno z prowincjonalnego miasta stało się stolica województwa

Leszno przez długie lata było cichym i prowincjonalnym miasteczkiem. Jednak w połowie lat 70. dwudziestego wieku dostąpiło nie lada awansu. Niespełna 40 tysięczne miasto stało się stolicą województwa. Wraz z awansem Leszna do ligi miast wojewódzkich, w mieście przybyło mieszkańców. Do Leszna włączone zostały Strzyżewice, część Gronowa i Zaborowo. W 1978 miasto liczyło ponad 45 000 mieszkańców.

Prezentujemy Leszno z okresu Polski Ludowej, gdy z prowincjonalnego miasta zostało dumną stolica województwa. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia Leszna sprzed i po nominacji na stolicę województwa.arch. LNM/Leszno w Starym Obiektywie

Przez kilka lat od powołania województwa, w Lesznie trwał inwestycyjny boom. Powodem były Centralne Dożynki zorganizowane w 1977 roku.

Wtedy powstała restauracja Parkowa, rozbudowano stadion im. Alfreda Smoczyka, wytyczano nowe drogi - wybudowana została ulica Dożynkowa, a szosa łącząca Leszno z Rydzyną zmieniła oblicze. Nowa trasa była bardzo szeroka, dlatego zaczęła krążyć legenda, że w razie wojny, szosa będzie służyła jako zapasowe lotnisko.

Przy kamienicach w Lesznie stawiano rusztowania. Hurtem odnawiano elewacje budynków komunalnych i prywatnych. Prasa z tamtego okresu podaje, że odnowiono 230 budynków.

Zobacz zdjęcia Leszna z okresu PRL

Prezentujemy Leszno z okresu Polski Ludowej, gdy z prowincjonalnego miasta zostało dumną stolica województwa. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia Leszna sprzed i po nominacji na stolicę województwa.

Rynek z wielkim parkingiem i inne "smaczne kąski" Zobacz, ja...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto