Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła dla rodziców istnieje i warto się do niej zapisać

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Dla dorosłych , którzy chcą doskonalić kompetencje wychowawcze, funkcjonuje tzw. szkoła dla rodziców. W Lesznie prowadzi ją Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, a zajęcia są bezpłatne.

Dla dorosłych , którzy chcą doskonalić kompetencje wychowawcze, funkcjonuje tzw. szkoła dla rodziców. W Lesznie prowadzi ją Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna, a zajęcia są bezpłatne.

Szkoły dla rodziców funkcjonują w Polsce od ćwierćwiecza. Ich pomysłodawczynią była psycholog Zofia Śpiewak z Gdańska. Taka szkoła to nic innego jak warsztaty psychoedukacyjne prowadzone przez specjalistów.

W trakcie warsztatów poruszane są różnorodne tematy m.in. jak efektywnie porozumiewać się z dziećmi, jak im pomóc, by radziły sobie z własnymi emocjami, jak rozwiązywać konflikty. Rodzice dowiadują się także , jak zachęcać dzieci do efektywnej współpracy i jak nauczyć je samodzielności. Poruszane są także kwestie rodzeństwa bez rywalizacji.

Wśród podmiotów prowadzących takie bezpłatne warsztaty jest Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Lesznie.

- Spotykamy się raz w tygodniu, a zajęcia trwają około trzech godzin. Przewidujemy od 10 do 12 spotkań. Zależy nam by grupa była stała i uczestnicy brali udział we wszystkich zajęciach, ponieważ tematy są ze sobą powiązane – tłumaczy Magdalena Kryś, wicedyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lesznie.

Zanim kursanci przystąpią do zajęć muszą zadeklarować, że wszystko, co usłyszą w grupie od innych członków, będzie traktowane jak poufne. Dzięki temu rodzice mogą się otworzyć przed grupą i prowadzącymi.

- To nie tylko teoria. W praktyce staramy się podpowiadać, jak rozwiązywać problemy rodzicielskie. Dajemy też tzw. zadania domowe. Przykładem takiego zadania jest prośba do rodziców, by po powrocie do domu zastanowili się, kiedy ostatni raz pochwalili swoje dziecko i jaką to miało formę. Bywa, że w niektórych domach następuje olśnienie np. okazuje się, że chwalimy swoje dzieci, ale tylko w głowie. Zapominamy jasno i wyraźnie wypowiedzieć tę myśl na głos – tłumaczy Magdalena Kryś.

Nabór w Lesznie trwa cały rok. Zawsze kiedy zbierze się grupa ruszają warsztaty.

- Mamy aktualnie wiele zgłoszeń i właśnie je weryfikujemy – mówi Magdalena Kryś. - W razie dużego zainteresowania organizujemy kolejną edycję.

Niektórzy rodzice zgłaszają się sami ponieważ chcą podnieść swoje kompetencje wychowawcze. Innym pracownicy poradni sugerują , że warto się zapisać. Na warsztaty trafiają także rodzice kierowani przez sąd.
Z roku na rok zgłoszeń jest coraz więcej. Zdarza się że przychodzą oboje rodzice.

- To idealne rozwiązanie, ale zdajemy sobie sprawę, że przy małych dzieciach to logistycznie trudne – tłumaczy Magdalena Kryś.

Do 2022 r. „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców” ma rekomendację Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii, Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Ośrodka Rozwoju Edukacji.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto