Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku księża nie odwiedzą wiernych w domach, ale...

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
W okolicach Świąt Bożego Narodzenia księża nie wyruszą tym razem z tradycyjnymi wizytami duszpasterskimi w domach swoich parafian. Podobnie jak przed rokiem - nie będzie tradycyjnej kolędy. Wiernym zaproponowano inną formułę. Jaką?

O szczegółach poinformowała poznańska kuria, która podkreśla, że zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach powinni oni zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną mszę św.

Zamiast tradycyjnej kolędy...

- Szczególną intencją tej mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian. Podczas mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi, jak również poświęcić wodę, którą wierni zabiorą do domów - podkreślają biskup Szymon Stułkowski oraz ks. prałat Ireneusz Dosz, kanclerz poznańskiej kurii.

Po liturgii powinno odbyć się kolędowanie oraz pogadanka, poruszająca także bieżące kwestie parafialne.

- Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach oraz książeczki kolędowej. Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów celebrowali „liturgię rodzinną”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą - **czytamy w komunikacie.

Zaprosić można, ale...

Okazuje się jednocześnie, że na wyraźne życzenie i zaproszenie rodzin ksiądz może odwiedzić parafian z wizytą duszpasterską w miejscu ich zamieszkania, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dodajmy, że od 15 grudnia wprowadzono obostrzenia, które dotyczą również liczby wiernych w kościołach. Obłożenie w świątyniach może wynieść maksymalnie 30 procent. Limit nie dotyczy jednak osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. Na drzwiach świątyni powinni umieścić informację dotyczącą liczby osób niezaszczepionych, które mogą przebywać w kościele podczas nabożeństw.

Komunia najpierw na rękę, potem do ust

Biskup oraz kanclerze kurii w swoim komunikacie przypomnieli również o zasadach przyjmowania Komunii Świętej. Wierni powinni mieć możliwość przyjęcia do ust lub na rękę, według własnego uznania.

- Należy uformować oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących Komunię Świętą na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje oddzielny rząd. Każdy, kto udziela Komunię Świętą – duchowny czy świecki – dezynfekuje ręce i zakłada maseczkę ochronną zasłaniającą nos i usta. Należy za każdym razem wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej - czytamy we wskazaniach.

W tym roku księża nie odwiedzą wiernych w domach, ale...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto