Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Dawniej była to jedna z najpiękniejszych ulic Leszna [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Leszno jest wyjątkowym miastem. Większość z nas mieszka tu przez całe życie, ale dotąd nie zadało sobie trudu by poznać bliżej swoją małą ojczyznę. Może nadszedł już czas, by bez zbędnego pośpiechu przejść się starymi uliczkami, obejrzeć zabytki i stare kamienice. Wiele z nich kryje niesamowite historie. My zaglądamy na ulicę Paderewskiego.

W okresie międzywojennym ukazał się „Ilustrowany opis Leszna i ziemi leszczyńskiej” autorstwa dr Bronisława Świderskiego, który był właścicielem pierwszej (patrząc od strony ulicy Kościuszki) kamienicy przy ul. Paderewskiego.

W książce dr Świderski patrzy na Leszno swoimi oczyma, a spacer po Lesznie proponuje zacząć od dworca.

Idąc w kierunku Rynku po przejściu toru kolejowego przedstawia się nam dość nowocześnie ulica Dworcowa ze swemi schludnemi fasadami domów” – czytamy w jego przewodniku.

Przy ulicy Przemysłowej w latach międzywojennych pysznił się młyn parowy firmy „Schneider i Zimmer”, gazownia i elektrownia miejska, spichrze firmy „Łaska i Hermana” oraz składnica Fr. Nowakowskiego.

Wchodząc od ulicy Dworcowej na Rynek, rzucamy okiem w prawo na ul. Kościelną. Jest to jedna ze starszych ulic miasta, nie posiadająca jednak już godnych wspomnienia pomników, prócz kościoła katolickiego. Gmach kościelny, choć sam w sobie okazały, niezbyt imponująco się przedstawia w swem zwartem i ciasnem otoczeniu. Niestety, znikąd całokształtu jego wzrokiem nie można objąć – pisze dr Świderski.

Autor zaprasza na Plac Kościuszki, a potem na „piękną i czystą” ulicę Paderewskiego. Rzeczywiście ulica Paderewskiego po dzień dzisiejszy, dla wielu leszczyniaków, jest jedną z najbardziej urokliwych.

Rzeczywiście jest bardzo ciekawa architektonicznie. Większość stojących przy niej domów zaprojektował ten sam architekt. I na tym właśnie polegało jej piękno. Polegało, bo niestety na przestrzeni lat pojawiło się kilka nowych budynków, które zupełnie zmieniły charakter urokliwej dotąd ulicy. Dawną kamienicę na zbiegu ulic Paderewskiego i Narutowicza, którą zburzono wiele lat temu, zastąpiła nowoczesna bryła. Czy ktoś jeszcze pamięta, że w zburzonym budynku mieszkali bardzo ciekawi ludzie? Choćby rodzina Belów, która jeszcze 20 lat temu ręcznie kręciła powrozy wzdłuż całej ulicy.

W ostatnich latach jedna z kamienic przy Paderewskiego całkowicie opustoszała i bujna zieleń wzięła ją w posiadane. Jednocześnie nie brakuje nieruchomości, które przeszły gruntowny remont np. siedziba sióstr Elżbietanek, w której dziś mieści się dom dziecka czy sąsiadująca z nią kamienica.

Jak zauważa w swoim przewodniku dr Świderski, będąc przy ulicy Paderewskiego warto zwrócić uwagę na kościółek w nowogotyckim stylu.

I koniecznie zadrzyjcie wysoko głowy, bo niektórych kamienic pilnują….smoki.

A Wam jak się podoba nowa odsłona Paderewskiego?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto