18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Debatowali o posyłaniu 6-latków w szkolne mury [ZDJĘCIA]

DAN
W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób, w tym zaproszeni radni i dyrektorki kilku przedszkoli oraz rodzice.
W spotkaniu uczestniczyło około 20 osób, w tym zaproszeni radni i dyrektorki kilku przedszkoli oraz rodzice. fot. Daniel andruszkiewicz (leszno.naszemiasto.pl)
Czy 6-latki powinny chodzić do szkoły, czy zostać w przedszkolach – takie pytanie podczas debaty zadali mieszkańcom Leszna radni Prawa i Sprawiedliwości. Opracowali wnioski, które chcą przedstawić pozostałym samorządowcom i prezydentowi. Zwolennicy wprowadzenia reformy obniżenia wieku szkolnego, a tacy też brali udział w spotkaniu, mają wątpliwości co do sensu organizowania tego typu debat, bo obowiązek posyłania maluchów do szkół nakłada ustawa.

Konsultacje w przedszkolach na temat organizacji filii szkół podstawowych - kwiecień 2013

Debatę dotyczącą przyszłości 6-latków w szkołach zorganizowali we wtorek wieczorem leszczyńscy radni Prawa i Sprawiedliwości. W auli Zespołu Szkół Ekonomicznych zebrało się około 20 osób, a wśród nich zaproszeni samorządowcy z innych klubów, dyrektorki kilku miejskich przedszkoli, prezydent Tomasz Malepszy oraz zainteresowani tematem rodzice.

Zobacz też: Leszno: Prezydent zapewnia, że przyszłoroczny budżet jest rozwojowy i bezpieczny dla miasta
– Nowelizacja ustawy od samego początku wzbudzała wielkie kontrowersje. Nie było jednak debat, nikt nie pytał rodziców o zdanie. Powstała za to akcja ,,Ratuj Maluchy" oraz Stowarzyszenie ,,Rzecznik Praw Rodziców", które próbuje powstrzymać zmiany – mówił Sławomir Szczot, szef leszczyńskiego klubu PiS.

W toku dyskusji i w oparciu o wątpliwości rodziców sformułowano szereg wniosków. Najważniejsze dotyczyły tego, że dzieci 6-letnie powinny uczyć się w przedszkolach, bo nie są emocjonalnie gotowe do klasycznej edukacji, a decyzja o posyłaniu ich w szkolne mury, powinna należeć do rodziców. Szczególnie ostatni z wniosków wywołał kontrowersje.

– Jeśli tak, to gdzie są ci rodzice – pytał radny Tadeusz Feliczak (PO). – Dzieci w tym wieku mamy około 500, rodziców dwa razy tyle. Jest tu garstka z nich i widać to zainteresowanie.

Również radny Marek Wein (Gospodarni dla Leszna) zauważył, że wyciąganie wniosków z debaty jest bezcelowe, a same wnioski nie mogą być obiektywne i odzwierciedlać stanowiska wszystkich rodziców. Zwrócił też uwagę na fakt, że niewiele można obecnie zrobić. Zgodnie z myślą nowych przepisów sześciolatki pójdą do szkół obowiązkowo już w 2014 roku.

– Nie prezydent, czy radni będą decydować o tym, ale rząd. To przecież ustawa rządu, którą my jedynie realizujemy – mówił Wein.

Sławomir Szczot zapowiedział, że wszystkie wnioski trafią do pozostałych radnych, a kolejne debaty powinny odbywać się już w przedszkolach. O czym jednak można dyskutować? Wiadomo, że prezydent nie zgodzi się na wcześniejszy pomysł PiS-u, by budynki przedszkoli przeorganizować na filie szkół.

– Stowarzyszenie ,,Rzecznik Praw Rodziców" zbiera podpisy pod projektem obywatelskiej ustawy. Będziemy zachęcać rodziców, by się w to zaangażowali – zapowiada Szczot.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto