Działania godne uwagi – nagrody dla społeczników

Artykuł sponsorowany
Od czasu do czasu przyznaje się nagrody dla przedsiębiorców, samorządowców, czy dziennikarzy. A jak docenia się społeczników? Jak podziękować im za codzienne, zwykle niełatwe działania?

„Chcąc docenić inicjatywy podejmowane przez społeczników, na początku tego roku ogłosiliśmy Konkurs Działania Godne Uwagi. Kierowaliśmy go do osób działających w ramach fundacji, stowarzyszeń, spółdzielni socjalnych i innych podmiotów ekonomii społecznej” – opowiada Justyna Schaefer-Kurkowiak z Centrum PISOP. „By wziąć udział w konkursie należało przesłać wypełniony formularz i … pochwalić się swoimi działaniami!” – dodaje J. Schaefer-Kurkowiak. W tym przypadku skromność nie popłacała, dumna prezentacja własnej działalności wpłynęła na promocję oraz rozpoznawalność inicjatyw.

Z całej Wielkopolski w odpowiedzi na Konkurs napłynęło aż 112 zgłoszeń. Spośród 5 subregionów województwa najwięcej – 37 inicjatyw pochodziło z subregionu leszczyńskiego. Inicjatywy można było zgłaszać w ramach czterech kategorii - Zdrowie i Społeczeństwo, Kultura i Sport, Edukacja i Rozwój, Ekologia i Ochrona Środowiska. Wszystkie zgłoszenia były oceniane przez Kapitułę Konkursową, w skład której weszli reprezentanci Zarządu Centrum PISOP, przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego (m.in. Aleksandra Kowalska – dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu, Ewa Superczyńska – dyrektor Ośrodka Doskonalenia w Poznaniu, Łukasz Borowiak – Prezydent Miasta Leszna) oraz mediów (Katarzyna Dobroń – dziennikarka Polska Głos Wielkopolski, Grażyna Korzeniowska – dziennikarka Radia Merkury, Daniel Pajączkowski z TVP Poznań). Swoją opinię mogli także wyrazić internauci podczas głosowania na Facebooku. Jak pokazały już pierwsze godziny głosowania większość osób skorzystała z tej możliwości. „Ilość udostępnień i pojedynczych kliknięć na profilu Centrum PISOP na Facebooku przerosła nasze wszelkie oczekiwania. Co ważne, walka o zwycięstwo trwała do ostatnich sekund czasu głosowania” - dodaje J. Schaefer-Kurkowiak. Zdjęcia zgłoszonych inicjatyw wciąż są dostępne w albumach subregionalnych na profilu Centrum PISOP.

Spora ilość działań zgłoszonych do Konkursu wyszła poza standardowe ramy myślenia. Zasięg działań wzbudził podziw Kapituły, która nie miała prostego zadania. Ostateczne wyniki rozgrywki zostały ogłoszone podczas Konferencji pn. „Przyszłość i inspiracje dla III sektora w Wielkopolsce”, która odbyła się 17 marca w Poznaniu. Z subregionu leszczyńskiego zwyciężyły 4 inicjatywy wyłonione przez Kapitułę oraz jedna nagrodzona przez internautów.

Wśród laureatów znaleźli się:

Ochotnicza Straż Pożarna za działanie „Myśląc o bezpieczeństwie naszych mieszkańców nie zapominamy o walorach estetycznych naszej miejscowości ”, Grupy Kryza za „Pokaz mody paryski szyk biskupiański dryg ”, działanie zrealizowane pod patronatem Bractwa Kurkowego w Krobi, Stowarzyszenie Ziemia Krobska za działanie pn. „Młodzieżowa Agencja Kulturalno-Rozrywkowa ”, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej za inicjatywę „Rewitalizacja zbiornika wodnego ” Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko za organizację „X Ogólnopolskiego Integracyjnego Festiwalu Gwiazdy Dzieciom 2014 ” (nagroda internautów).

Inicjatywa pn. „Myśląc o bezpieczeństwie naszych mieszkańców nie zapominamy o walorach estetycznych naszej miejscowości” Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżankach

Członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżankach widząc potrzeby mieszkańców wsi oraz ich zaangażowanie w dotychczas zrealizowane projekty, zdecydowali się przystąpić do kolejnych wyzwań na rzecz integrowania społeczności lokalnej oraz dbania o wygląd swojej miejscowości. Podczas spotkania wiejskiego, które odbyło się w marcu 2013 roku przeprowadzono diagnozę potrzeb i wytypowano najbardziej potrzebne inwestycje w Krzyżankach, które zostały skonsultowane z mieszkańcami. Na początku zaplanowano przeprowadzenie prac technicznych związanych z rozpoczęciem melioracji stawu. Następnym krokiem było zagospodarowanie terenu wokół stawu polegające na zasianiu trawy oraz posadzeniu roślin ozdobnych. Na koniec wykonano montaż ławek oraz pomostu, a także wybudowano grill. Projekt pozwolił zadbać nie tylko o walory estetyczne terenu przy stawie. Dzięki działaniom podjętym przez mieszkańców na rzecz melioracji stawu w Krzyżankach, zapewniono bezpośredni dostęp do wody w razie wystąpienia pożarów, niezależnie od pory roku oraz występowania różnego rodzaju awarii sieci wodociągowych. Pomysłodawcom projektu, czyli przedstawicielom OSP Krzyżanki udało się nie tylko przeprowadzić większość prac technicznych przy melioracji stawu, ale również pozyskać sponsorów. To wszystko dzięki ich doświadczeniu w realizacji podobnych projektów. Wcześniej za sprawą OSP powstało na przykład boisko wielofunkcyjne oraz plac zabaw dla dzieci. Jak podkreśla Piotr Żółkowski, przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżankach: „za szczególnie wartościowe uważam mobilizację mieszkańców wioski, ponieważ bardzo chętnie brali udział w pracach jakie były do zrobienia”. Dzięki melioracji stawu zauważalny jest wzrost liczby osób, które będąc na wycieczkach rowerowych i przejeżdżając przez Krzyżanki, zatrzymują się przy stawie i podziwiają efekty pracy. Co więcej, zapoczątkowany został bieg promujący zdrowy styl życia. Najważniejszym aspektem jest jednak integracja mieszkańców. Pan Piotr Żółkowski przyznał: „sam byłem zaskoczony, że aż tylu mieszkańców pomagało. Bardzo mnie cieszy, że udało nam się osiągnąć taki cel. Walory estetyczne terenu bardzo wzbogaciły naszą wioskę. Jesteśmy dumni, że z tak zaniedbanego terenu uzyskaliśmy takie efekty”.

Inicjatywa pn. „Pokaz mody Paryski Szyk Biskupiański Dryg” Grupy nieformalnej KRYZA z Krobi

Maja Moskwa-Loman, Kierowniczka Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Krobi, która wspiera Grupę nieformalną KRYZA z Krobi zapytana o to, gdzie i kiedy zrodził się pomysł na działania opowiada: „Inicjatorką Pokazu mody Paryski Szyk Biskupiański Dryg jest Jolanta Łabusińska, przewodnicząca koła gospodyń wiejskich w Żychlewie, obecnie również liderka nieformalnej grupy KRYZA”. Za inspirację do zorganizowania pokazu posłużyły: twórczość poetycka Pani Jolanty, strój biskupiański oraz połączenie tradycji i współczesności. Swoją gotowość do działania oraz chęć wsparcia dla Grupy Kryza okazali przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Krobi. Dzięki takiej otwartości szybko doszło do realizacji tego pomysłu. W efekcie zorganizowano pokaz mody łączący elementy tradycyjnego stroju Biskupian z modą współczesną. Modelki oraz modele dbali o wygląd i istotne szczegóły charakterystyczne dla mikroregionu folklorystycznego. Mieszkańcy mieli więc sposobność poznać elementy tradycyjnego stroju. Na tym jednak nie poprzestano. Pokazy mody odbywały się nie tylko podczas lokalnych wydarzeń, ale i poza granicami powiatu. Maja Moskwa-Loman wspomina wielki sukces KRYZY: „Dzięki doświadczeniu z różnych pokazów i wystąpień, grupa postanowiła spróbować sił w ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ranczerskiej Wilkowyjce. Pomimo zmagań z terminami oraz innymi trudnościami, KRYZA przeszła dwa etapy konkursu i dotarła do finału, który okazał się sporym sukcesem”. Tą nietypową lekcją historii folkloru udało się zintegrować społeczność lokalną, a także szerzej wypromować lokalną kulturę.

Inicjatywa pn. „Młodzieżowa Agencja Kulturalno-Rozrywkowa” Stowarzyszenia Ziemia Krobska

Stowarzyszenie Ziemia Krobska wsparła działania lokalnej młodzieży. Zanim jednak młodzi ludzie zaczęli działać, przeprowadzona została diagnoza środowiska, która pozwoliła określić czego brakuje w ofercie kulturalnej gminy Krobia. Następnie odbyły się warsztaty dla młodzieży podczas których opracowany został projekt obejmujący m.in. warsztaty, konkursy, zajęcia sportowe i rekreacyjne, przeglądy i pokazy filmowe, wieczory karaoke, wystawy, pokaz mody i inne. Godnym podkreślenia jest też fakt, że młodzież samodzielnie wyremontowała i wyposażyła dwa pomieszczenia po dawnym ośrodku zdrowia w Krobi, których użyczyła im nieodpłatnie gmina Krobia. Tym samym powstała siedziba Młodzieżowej Agencji Kulturalno-Rozrywkowej oraz siedziba redakcji redagowanego przez młodzież miesięcznika „Głos Młodych”. O największą wartość inicjatywy zapytaliśmy Adama Sarbinowskiego, sekretarza zarządu Stowarzyszenia „Ziemia Krobska”: „Ogromną wartością projektu są w mojej ocenie przede wszystkim jego uczestnicy. Blisko 30 młodych ludzi zdecydowało, że zamiast bezproduktywnie siedzieć w domu, woli zrobić coś wspólnie i to nie tylko dla samych siebie, ale przede wszystkim dla swoich rówieśników i innych mieszkańców gminy Krobia. Pomimo wielu obowiązków szkolnych i domowych, młodzież zechciała i potrafiła wygospodarować czas zarówno na bezpośrednie działania i zorganizowanie imprez, ale również na podnoszenie własnych umiejętności poprzez uczestnictwo w różnych warsztatach oraz na każdorazowe, wielogodzinne przygotowania do poszczególnych wydarzeń przez nią realizowanych”. W przypadku realizacji projektu bardzo wartościowa okazała się metodologia jego tworzenia. Koordynatorzy nie tylko wspólnie z młodzieżą opracowywali wspomnianą diagnozę, ale również wspólnie przygotowali projekt, biorąc pod uwagę właśnie potrzeby i pomysły młodych ludzi oraz posiadane zasoby – tak osobowe, jak i lokalowe czy rzeczowe. Zaangażowanie młodzieży jest ogromną wartością, która przyczyniła się finalnie do osiągnięcia założonych celów. Nie można też zapominać o tym, że chociaż formalnym realizatorem projektu było Stowarzyszenie „Ziemia Krobska”, do współpracy udało się zachęcić wielu partnerów, w tym Gminę Krobia i jej jednostki organizacyjne, a także inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorców, czy też rodziców uczestników projektu. Największym sukcesem jest jednak to, że pomimo formalnego zakończenia projektu, Młodzieżowa Agencja Kulturalno – Rozrywkowa nadal działa, a młodzież realizuje kolejne swoje pomysły. „Warto wspomnieć jeszcze o tym, co szczególnie cenne okazało się dla młodych ludzi” – dodaje Adam Sarbinowski. „Po raz pierwszy poczuli oni, że ktoś ich słucha, chce pomóc im w realizacji pomysłów, a nie narzuca określone rozwiązania z góry. Dzięki takiemu modelowi współpracy pomiędzy koordynatorami projektu a jego bezpośrednimi uczestnikami wytworzyła się swoista więź, oparta nie na podległości młodszych wobec starszych, ale na partnerskich relacjach.”

Inicjatywa pn. „Rewitalizacja zbiornika wodnego” Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej podjęło się rewitalizacji zbiornika wodnego, ze względu na troskę członków stowarzyszenia o uratowanie jednego z nielicznych akwenów wodnych, jakie pozostały na terenie Wilkowic. Kiedyś było ich około dwudziestu, a obecnie pozostały tylko cztery. Stowarzyszenie zdecydowało o przejęciu stawu w dzierżawę od Starostwa Powiatu Leszczyńskiego, po to, by go oczyścić i zamienić w piękny obiekt rekreacyjny. W trakcie prac, które z przerwami trwały blisko sześć miesięcy, członkowie stowarzyszenia wraz z mieszkańcami Wilkowic przepracowali społecznie prawie dwa tysiące godzin. Sami rolnicy poświęcili blisko 186 godzin, użyczając swojego sprzętu i rąk do pracy. Do współpracy włączyli się również przedstawiciele lokalnych przedsiębiorstw, którym nie była obojętna inicjatywa stowarzyszenia i mieszkańców. Sylwester Przydrożny, prezes stowarzyszenia podkreślił, że decyzja o rewitalizacji stawu była spontaniczną reakcją mieszkańców Wilkowic, którą członkowie stowarzyszenia skierowali na odpowiednie tory. Sylwester Przydrożny wierzy, że działania podjęte przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Lipieńskiej są kolejnym krokiem w obronie zbiorników wodnych, a także przeciwdziałaniu procesowi stepowienia Wielkopolski. Prezes Stowarzyszenia zapytany o największą wartość inicjatywy wskazał, że „wspólna praca była widocznym elementem integrującym naszą lokalną społeczność. Wykonanie tego projektu stanowiło dla dużej grupy moich koleżanek i kolegów autentyczną satysfakcję z pożytecznie wykonanej pracy społecznej”.

Inicjatywa pn. „X Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Gwiazdy Dzieciom” Stowarzyszenia Oliwskie Słoneczko

Głównym celem inicjatywy była integracja środowiska lokalnego, w tym osób niepełnosprawnych z osobami zdrowymi, a także otwarcie Muzeum Tercetu Egzotycznego. Stąd też, zeszłoroczna impreza miała charakter... egzotyczny i w miejscu, gdzie odbywało się wydarzenie wyrosło 50 palm. Podczas pierwszego dnia festiwalu uczestnicy konkursu kulinarnego popisali się na przykład umiejętnościami przygotowywania koktajli egzotycznych. Drugiego dnia słuchacze mogli podziwiać występy wokalne, w których wzięło udział 30 osób niepełnosprawnych. Wykonawcy mieli nie lada wyzwanie, ponieważ śpiewali piosenki Tercetu Egzotycznego, będąc jednocześnie oceniani przez członków tego zespołu. Trzeci dzień upłynął pod znakiem szeroko rozumianej integracji: społecznej, zdrowotnej, międzypokoleniowej. Na szczególną uwagę zasługuje skala przedsięwzięcia. Trzydniowy festiwal dla ponad 5 tysięcy odbiorców przygotowało i zorganizowało ponad 100 osób, przedstawicieli społeczności lokalnej, w tym: mieszkańcy sołectwa Lubiń, przedstawiciele trzech jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie klubów seniora, uczniowie z Zespołu Szkół w Lubiniu, funkcjonariusze policji i komendy powiatowej z Kościana oraz gwiazdy. Piotr Serdiuk, Członek Zarządu Stowarzyszenia Oliwskie Słoneczko, zapytany o największą wartość inicjatywy odpowiedział: „Najbardziej cieszy fakt, że była to już dziesiąta edycja Gwiazd Dzieciom. Mimo, że jest coraz trudniej przy organizacji imprez charytatywnych, to impreza nie traci na wartości. Wręcz przeciwnie, staramy się za każdym razem zaskoczyć czymś nowym naszą publiczność i to się udaje!”. Przedstawiciel inicjatywy dodał, że „Największą atrakcją tegorocznej edycji było otwarcie Muzeum Tercetu Egzotycznego, które jest jedynym takim miejscem w naszym kraju. Zaowocowało to tym, że o małej, malowniczo położonej wiosce Lubiń dowiedziała się nie tylko cała Polska, ale wiadomość dotarła również, za pośrednictwem Radio Chicago, do Ameryki”.

Wszystkie inicjatywy zgłoszone do Konkursu zostaną opisane w publikacji „Działania Godne Uwagi”. Działania laureatów będą dodatkowo promowane w mediach.

„Organizacje pozarządowe czy inne podmioty ekonomii społecznej robią wiele dobrego: aktywizują mieszkańcom, pomagają tym najbardziej potrzebującym, podejmują się dyskusji wielu trudnych tematów. Warto, aby inni się o tym dowiedzieli, a sami społecznicy zostali odpowiednio uhonorowani i zmotywowani do dalszych działań. Stąd z pewnością nie była to ostatnia edycja Konkursu Działania Godne Uwagi” – dodaje J. Schaefer-Kurkowiak.

Konkurs jest częścią projektów pn. „LOWES – Leszczyński Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej”,
„Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz projektu „Wielkopolska Wiara Aktywnie Działa” dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto