Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słodki zapach karmelków roznosił się na całej ulicy. Fabryka cukierków w Lesznie na starych zdjęciach

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
arch. Leszno Nasze Miasto
Chociaż fabryki produkującej cukierki w Lesznie nie ma od wielu lat, to często jest wspominana. W opowieściach przywoływana zamiennie jako Kanold lub Goplana. Prezentujemy archiwalne zdjęcia Kanolda i jego pracowników. Zapraszamy do obejrzenia naszej galerii zdjęć.

Wyborne cukierki od Kanolda z Leszna

arch. Leszno Nasze Miasto

Historia Leszna przez całe dziesięciolecia wiązała się z zakładem produkującym cukierki. Wszystko zaczęło się w połowie lat dwudziestych 20 wieku, gdy Leszczyńska Fabryka Karmelków i Czekolady Bronda nabrała wiatru w żagle dzięki Kanoldowi. Firma była spółką z międzynarodowym kapitałem i miała fabryki cukierków oraz czekolady w Paryżu, Mediolanie, Kopenhadze, Berlinie, Essen, Wiedniu i Pradze. W Polsce oprócz Leszna działały jeszcze cztery zakłady produkujące cukierki należące do spółki.

Leszczyński zakład rozbudowano w 1928 roku za blisko 20 000 złotych. Zainwestowana w rozbudowę suma była ogromna jak na tamte czasy. W 1931 roku leszczyńskiego Kanolda wykupił Mikołaj Kaczmarek z Poznania. Nowy właściciel gospodarzył zakładem do września 1939 roku. Po wybuchu wojny przedsiębiorca stracił firmę zajętą przejętą przez hitlerowskiego okupanta. Zakład w Lesznie nie ucierpiał podczas wojny. Jednak po wyzwoleniu przedwojennych właścicieli pozbawiono majątku, a fabrykę cukierków upaństwowiono.

Słodki zapach karmelków roznosił się na całej ulicy. Fabryka...

Wraz z nowym po 1945 roku pojawiła się inna nazwa - Rywal, a nieco później Goplana. Kolejna zmiana zaszła po zmianie ustroju społeczno-gospodarczego w 1989 roku. Już w kapitalistycznej Polsce na początku lat 90. zakład został sprywatyzowany i nic nie zapowiadało, że za chwilę pozostaną po nim tylko pamiątkowe zdjęcia. Po ogołoceniu zakładu w Lesznie z maszyn, i przeprowadzce do Poznania i Kargowej na początku lat dwutysięcznych, opustoszałe budynki przy Królowej Jadwigi rozebrano. To samo spotkało magazyny Goplany przy ulicy Dekana.

arch. Leszno Nasze Miasto
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto