Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Kiedy nauczymy się rozsądnie parkować elektryczne hulajnogi?

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Elektryczne hulajnogi najpierw opanowały duże aglomeracje, a potem wkroczyły do mniejszych miast, takich jak Leszno. Są dosłownie wszędzie, a piesi i rowerzyści często muszą mieć oczy „dookoła głowy” bo elektryczne hulajnogi potrafią rozwinąć niemałą prędkość. Co gorsza, niektórzy ich użytkownicy, wciąż bezmyślnie parkują wypożyczone jednoślady.

„Jednośladem bezpiecznie do celu" to ogólnopolska akcja informacyjno – edukacyjna skierowana do użytkowników jednośladów w tym również hulajnóg elektrycznych.

- Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki. Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach  korzystały  z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu. Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać – czytamy na stronie Komendy Głównej Policji.

We wrześniu ubr. strażnicy miejscy otrzymali nowe uprawnienia na podstawie których mogą karać mandatami osoby kierujące hulajnogami elektrycznymi. Za wykroczenia jakich się dopuszczą grozi mandat od 20 do 500 zł.

A jak prawidłowo parkować hulajnogę? Należy to robić przy zewnętrznej krawędzi chodnika, jak najbardziej oddalonej od jezdni. Co ważne, hulajnoga musi być ustawiona równolegle do krawędzi chodnika, a jego szerokość pozostawiona dla ruchu pieszych nie powinna być mniejsza niż 1,5 m.

W dużych aglomeracjach, szczególnie tych turystycznych, problem ze złym parkowaniem hulajnóg nasilił się do tego stopnia, że władze postanowiły zareagować bardzo konkretnie. Przykładowo Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska, poinformował na Facebooku, że użytkownicy hulajnóg mogą spodziewać się odholowania pojazdu na koszt własny oraz mandatów karnych za niewłaściwe parkowanie urządzeń.

- W Lesznie złe parkowanie to raczej rzadkość. Nie mamy z tym dużego problemu. Zgłaszane są nam pojedyncze przypadki, a wówczas kontaktujemy się z przedstawicielem firmy wypożyczającej hulajnogi i sprzęt jest natychmiast przestawiany - mówi Janusz Olejnik ze Straży Miejskiej w Lesznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto