Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Lapidarium i plac Metziga w jesiennej odsłonie. Nagrobki przywiezione w ub. roku nadal czekają na konserwację [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Lapidarium i plac Metziga w jesiennej odsłonie. Nagrobki przywiezione w ub. roku nadal czekają na konserwację
LESZNO. Lapidarium i plac Metziga w jesiennej odsłonie. Nagrobki przywiezione w ub. roku nadal czekają na konserwację Anna Szklarska-Meller
Lapidarium w Lesznie nie należy może do największych, ale z pewnością jednych z najładniejszych tego typu miejsc. Przy kościele św. Krzyża podziwiać można tablice epitafijne, a także osiemnastowieczne obeliski będące pozostałością dawnych cmentarzy ewangelickich w Lesznie. Jest także nagrobek Jana Metziga, lekarza i przyjaciela polskich mieszkańców Leszna, który żył i działał tu w XIX wieku.

Lapidarium przy kościele św. Krzyża w Lesznie, podobnie jak pobliski plac Metziga to jedne z najładniejszych miejsc w mieście, choć wciąż czekających na kompleksową rewitalizację. Dwa lata temu renowacji doczekał się mur otaczający lapidarium od strony Al. Krasińskiego. Z kolei w przejściu od strony Parku Heermanna zamontowana została kuta brama, wykonana na wzór bramy, która istniała tu wcześniej, choć nie dokładnie taka sama.

Warto dodać, że znajdujący się w leszczyńskim lapidarium zbiór obelisków jest największym w Polsce. Jest ich tu około 30. Kilka lat temu część nisz znajdujących się w murze została odrestaurowana przez parafię św. Krzyża dzięki dotacji ministerstwa kultury oraz leszczyńskiego urzędu miasta. Na renowację czeka jednak większość tych unikatowych zabytków, a także nagrobki, które znalazły się w lapidarium w lutym 2019 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Lapidarium w Lesznie. Zdjęcia archiwalne pochodzą ze strony zabytki.leszno.pl

Lapidarium w Lesznie - tej wiosny mur od strony Al. Krasińsk...

Te ostatnie zostały znalezione na terenie Leszna i złożone w lapidarium. Fragmenty nagrobków upamiętniają nie tylko ewangelików, lecz także przedstawicieli judaizmu. Złożone na drewnianych paletach, lub wprost na trawie czekają na renowację. Troskę o "nowe" fragmenty nagrobków deklarują władze miasta, które ich miejsce widzą właśnie w lapidarium, jako uzupełnienie już wyeksponowanych płyt i obelisków.

ZOBACZ TEŻ:

LESZNO. Atrakcje Leszna i regionu, których zazdrościć nam może cała Polska. Zobaczcie TOP10 leszczyńskiego

LESZNO. Atrakcje Leszna i regionu, których zazdrościć nam mo...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto