Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Nie chcą pozbyć się powojskowych nieużytków

DAN
Daniel Andruszkiewicz
Wszystko wskazuje na to, że leszczyński samorząd nie przejmie w najbliższych miesiącach wojskowych obiektów, które albo stoją puste, albo mogłyby bez większego problemu zostać przekazane miastu. Jeśli w przyszłości okaże się, że Ministerstwo Obrony Narodowej będzie chciało się ich pozbyć, to najprawdopodobniej nie za darmo.

Od pewnego czasu władze Leszna prowadzą rozmowy z resortem na temat kilku budynków wojskowych. Samorządowcy są zainteresowani szczególnie obiektem w koszarach przy ulicy Racławickiej, w którym kiedyś funkcjonowała kantyna. To duży gmach, gdzie z powodzeniem mogłaby zostać przeniesiona miejska biblioteka.

Zobacz też: Leszno: Niewybuchy w pobliżu przedszkola [ZDJĘCIA]

- Obecnie nie mamy takiej nieruchomości ani w zasobie należącym do AMW, ani w planach do przejęcia na rok 2012 - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka prasowa Agencji Mienia Wojskowego.

Magazyny przy ulicy Sobieskiego, zdaniem władz nadają się idealnie do tego, by przeprowadzić do niej strzelnicę i zawodników klubu ,,Lesna". Były też plany dotyczące budynku przy Zamenhofa, gdzie mieści się siedziba WKU. Ministerstwo jednak nie zdecydowało się jeszcze na przekazanie tych nieruchomości agencji. Zapowiadana jest jedynie sprzedaż trzech małych magazynów przy ulicy Sobieskiego.

- Z uwagi na fakt przejęcia nieruchomości w połowie bieżącego roku i konieczność uregulowania stanu prawnego, a także terminy ustawowe, pierwsza licytacja będzie mogła odbyć się w 2013 roku - mówi Golińska.

W tym roku przekazane agencji miały zostać jeszcze budynki po Wojskowej Administracji Koszar przy ulicy Sienkiewicza oraz właśnie siedziba WKU. Nie wiadomo jednak, czy do tego dojdzie, bo aby przenieść komendę, trzeba najpierw wyremontować jej nową siedzibę w koszarach. Na to niestety nie ma jeszcze pieniędzy.

- Przejęcie tych nieruchomości uzależnione jest od przygotowań strony wojskowej. Pod uwagę należy brać również możliwość, że zostaną one na przykład wycofane korektą z planu przekazywania i ostatecznie nie trafią do zasobu AMW - zauważa Golińska.

Najpewniej też resort nie przystanie na bezpłatne przekazanie miastu jakichkolwiek nieruchomości.

- Zadaniem AMW jest racjonalne gospodarowanie majątkiem Skarbu Państwa. Agencja, zgodnie z prawem i ustawowymi zadaniami, dąży do uzyskiwania jak najwyższych zysków ze sprzedaży powojskowych nieruchomości, ponieważ 93% z zysku z każdej transakcji jest przekazywane na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. W przypadku zainteresowania jednostki samorządu terytorialnego nieruchomością znajdującą się zasobie AMW, może ona zostać sprzedana na rzecz gminy w trybie bezprzetargowym po cenie oszacowania - dodaje rzeczniczka AMW.

Dołącz do nas na Facebooku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto