Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Odkrycie w dawnym gabinecie wojewody w pałacu Sułkowskich. W czasie remontu trafiono na cenne ślady historii tego miejsca

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Przez lata służył posiedzeniom sądowym, a później spotkaniom i naradom byłych wojewodów, a teraz odkrywa tajemnice. Remontowany gabinet w pałacu Sułkowskich zaskoczył konserwatorów. Pod tynkami i warstwami fabr znaleźli cenne rzeczy.

Renowacja pomieszczeń w pałacu Sułkowskich to efekt przejścia przez miasto części historycznego budynku przy Placu Kościuszki. Ekipa remontowała musiała otrzymać zgody konserwatora zabytków i przystąpiła do modernizacji z dużą dokładnością.

Remont pałacu Sułkowskich w Lesznie, cenne znaleziska

Patrząc na intarsjowane rokokowe drzwi w gabinecie wojewody, zawsze zastanawiałem się, jak wyglądał pałac, w którym przez jakiś czas mieszkał Aleksander Józef Sułkowski, przecież milioner i bardzo wpływowy człowiek – przyznaje Maciej Urban, miejski konserwator zabytków w Lesznie.

Leszno. Odkrycie w dawnym gabinecie wojewody w pałacu Sułkow...

Pałac Sułkowskich w Lesznie przeszedł wiele przez lata

Zabytek nie miał szczęścia do gospodarzy. W XIX wieku wnętrza zostały zniszczone. Cenne polichromie zamalowano, a dekoracje architektoniczne skute. Znaczna część wyposażenia została wyprzedana. Przykładem jest fakt, że intarsjowane drzwi z tego obiektu znaleźć można dziś...w pałacu w Pępowie.

Obecne odkrycia konserwatorskie ujawniono na pałacowym piętrze, zniszczonym w 1885 roku podczas przebudowy pałacu na siedzibę Sądu Rejonowego. Na ścianach i suficie pod warstwami farb i tynku odkryto właśnie cenne polichromie. Choć zostały zniszczone to jest duża szansa na ich odrestaurowanie choć nie w całości. Część elementów skuto.

Dalsza część malowideł może się ukrywać w saloniku prezesa sądu. A później gabinecie wojewody, który wydzielono z dawnego westybulu, a udekorowano z wtórnie zestawionych elementów zebranych z całego obiektu – mówi Maciej Urban.

Z jego obserwacji wynika, że wiele zmian w budynku, tragicznych dla jego historycznego charakteru, miało miejsce w latach 80 XVIII wieku. Wtedy zamalowano na biało i pozłocono drzwi, które później malowane były jeszcze wielokrotnie. Prace konserwatorskie we wnętrzach pałacu Sułkowskich potrwać mają dość długo. - Ważne że władze Urzędu Wojewódzkiego dostrzegają wartość tego odkrycia i umożliwiają dalsze poszukiwania – przyznaje leszczyński konserwator.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto