MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Pierwszy ogród deszczowy w mieście już otwarty. Wygląda i działa bardzo dobrze [ZDJĘCIA[

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Zmienił estetykę na placu przed stadionem, ale przede wszystkim doskonale pełni swoją rolę – pierwszy w Lesznie ogród deszczowy przy ulicy 17 Stycznia właśnie oddano do użytku. Zamiast piaszczystej niecki mieszkańcy mają do dyspozycji pokryty w 80 procentach roślinami teren.

Prace trwały kilka miesięcy i wreszcie można sprawdzić osobiście ich efekt. Dawniej teren przed aleją gwiazd przy stadionie był piaszczystym placem. Teraz to oaza zielni. Specjalnie wybranej dla tego miejsca.

Ogród deszczowy w Lesznie już gotowy, można wchodzić

– Korzenie lub kłącza pomagają w oczyszczaniu wody z zanieczyszczeń zmytych z utwardzonych powierzchni. Są to rośliny fitoremediacyjne, które są również bardzo ozdobne. Zastosowano tutaj tojeść kropkowaną, firletkę chalcedońską, kosaćca syberyjskiego, turzyce. Wszystkie pobierają i gromadzą wilgoć i wsączają wody opadowe do wód gruntowych. – mówi Natalia Grobelna, koordynator zieleni miejskiej w Lesznie.

Co ciekawe, piaszczysty plan zamienił się w teren aż w 80 procentach pokryty zielenią. Aleje wyłożono kamieniami. To specjalny wybór, bo mają one pomóc w gromadzeniu wody – głównym zadaniu ogrodu.

Kamienie i roślinność w ogrodzie deszczowym w Lesznie

Kamieniami wyłożono miejsca, które mają gromadzić wodę. W tym celu wyprofilowano teren, pogłębiono nieckę i rów wzdłuż ulicy oraz ułożono warstwę drenażu. Zadaniem przestrzeni wypełnionych kamieniem jest przejmowanie wody opadowej z przyległych terenów, co ma chronić mieszkańców okolicy przed zalewaniem w czasie deszczu – dodaje Grobelna.

Leszno. Pierwszy ogród deszczowy w mieście już otwarty. Wygl...

Niecka w ogrodzie jest pełna po ostatnich opadach. Tak nie będzie jednak zawsze, a jedyne w okresie w większych opadów. Projektanci celowo nie planowali terenu jako miejsca typowo spacerowego. Jego główna rola to retencja wody i taki zamysł przyświecał im od początku. Po co zatem drewniane ławy?

Lekcje w ogrodzie deszczowym w Lesznie?

Na drewnianych okrągłych podestach można przysiąść, przejść po nich, a nawet wykorzystać jako "zielona klasa", by porozmawiać z dziećmi o ekologicznym kształtowaniu przestrzeni miejskich – dodają urzędnicy z Leszna.

Poza samym ogrodem prace toczyły się też między pasami ulicy 17 Stycznia: brukowym i asfaltowym. Trawę zmieniono na kamienie i nową zieleń, tak zwaną ,,izolacyjną''. Także ona ma gromadzić wodę. Pas kamieni od krawężnika drogi ma przechwytywać wody opadowe i poprzez infiltrację nawadniać roślinność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto