Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Ruszył miejski program wsparcia osób chorych i starszych. Centrum senioralne od stycznia [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Choć nowa leszczyńska dzienna placówka opiekuńcza przy Osieckiej ruszy dopiero w styczniu, to już teraz miasto uruchamia pieniądze na działania opiekuńcze, pielęgniarskie i hospicyjne dla osób chorych i starszych. Centrum Wsparcia Osób Starszych to cały zespół bezpłatnych działań opiekuńczo – leczniczych.

Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób starszych w Lesznie ruszyło formalnie od 1 lipca. Choć nowa miejska placówka, którą jest Centrum Usług Senioralnych, ruszy dopiero od nowego roku, to duża część usług opiekuńczych dla mieszkańców Leszna jest dostępna od teraz.

Przygotowywane od trzech lat duże miejskie projekty z zakresu opieki społecznej związane z opieką nad osobami starszymi i schorowanymi podzielone zostały na osobne programy. Tak zwany twardy to budowa Centrum Usług Senioralnych, które właśnie oddawane jest do użytku na Grzybowie.

To nowoczesny obiekt, bardzo komfortowy, który będzie służył mieszkańcom miasta. Poza świetnym wyposażeniem ma też tereny zielone, a także takie rozwiązania jak panele solarne – mówi prezydent Leszna, Łukasz Borowiak.

Centrum ruszy formalnie z początkiem nowego roku, ale już teraz miasto uruchamia drugi z projektów – tak zwany miękki. Chodzi o świadczenia dla mieszkańców miasta na kolejne trzy lata – bo tyle właśnie trwa projekt. Partnerem miasta jest Stowarzyszenie hospicyjne Kolory działające w Lesznie od kilku lat. Drugi partner to Wojewódzki Szpital Zespolony.

Uruchamiany właśnie w Lesznie projekt pod nazwą Środowiskowe Centrum Wsparcia Osób Starszych będzie trwał do końca września 2023 roku i obejmuje pięć komponentów. Trzy z nich ruszyły właśnie od 1 lipca. To domowa opieka hospicyjna, pielęgniarska i zwiększone usługi opiekuńcze. Te ostatnie realizuje leszczyński MOPR. Hospicyjne działania to domena ,,Kolorów''.

Na terenie naszego powiatu opieka hospicyjna ma duże braki. Szacuję, że obecnie powinna obejmować sto osób, a mamy tylko dwa hospicja w oparciu o NFZ. Pomoc uzyskuje połowa oczekujących. Teraz to się będzie mogło zmienić – przyznaje Sebastian Werner ze Stowarzyszenia Kolory.

Kto może korzystać z nowych form miejskiej pomocy? Każdy pacjent , który zgłosi się do lekarza rodzinnego, który skieruje go do lekarza współpracującego w Centrum Wsparcia Osób Starszych . Tam medyk i zespół będzie kwalifikował do przydzielenia wsparcia i opieki.

W styczniu dodatkowo ruszy też przy Osieckiej dzienny dom opieki medycznej i mieszkanie tak zwane ,,wytchnieniowe'' dla trzech osób.
Zapewni czasowy pobyt osobom chorym na przykład w czasie urlopu bliskich albo po poważnej hospitalizacji.

Nowa miejska placówka na Grzybowie będzie świadczyć opiekę dzienną od rana do wieczora, bez możliwości stałego pobytu. Miasto chce wydłużyć obowiązkową opiekę 8-godzinna do 11 - godzin dziennie.

Wartość projektu Centrum Wsparcia Osób Starszych to blisko cztery miliony złotych. Działanie dofinansowane jest przez fundusze unijne w kwocie 3650 tysięcy. Wkład miasta to niespełna 300 tysięcy złotych. Samo CUS kosztowało blisko 5 milionów złotych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto