Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Wielkie manewry ratownicze na bocznicy kolejowej. To ćwiczenia o nazwie WAGON 2022

Anna Machowska
Anna Machowska
Był krzyk. Lała się krew i łzy. Wypadek wyglądał bardzo poważnie. Na szczęście były to jedynie ćwiczenia. Bocznica kolejowa w Lesznie w sobotę, 4 czerwca stała się areną szeroko zakrojonych manewrów ratownictwa katastroficznego w transporcie kolejowym. Odbywają się one pod nazwą „WAGON 2022”. Organizują je wolontariusze z poznańskiego Polskiego Czerwonego Krzyża wspólnie z POLREGIO Wielkopolskim Zakładem w Poznaniu.

Wagon 2022 – ratownicy PCK, strażacy, wolontariusze i pozoranci

„Wagon 2022” to wielogodzinna akcja, która rozpoczęła się rano, a zakończy późnym popołudniem. Jej scenariusz zakłada ratowanie pasażerów, którzy ucierpieli w wypadku po zderzeniu pociągu z samochodem osobowym. W akcji bierze udział około 100 osób, w tym 25 pozorantów.

Jednostki ratownicze uczestniczące w manewrach, wśród których są m.in. ratownicy PCK oraz strażacy z Leszna, Poznania, Wrocławia i Bydgoszczy, doskonalą przeszukiwanie pojazdów, prowadzenie ewakuacji w trudnym terenie oraz zgranie.

Leszno. Wielkie manewry ratownicze na bocznicy kolejowej. To...

Bocznica kolejowa w Lesznie – idealna pod scenariusz ćwiczeń

Wybór Leszna na miejsce szeroko zakrojonych manewrów nie był przypadkowy. Infrastruktura zaplecza technicznego Sekcji Utrzymania Taboru POLREGIO S.A. w Lesznie idealnie wpisała się w scenariusz ćwiczeń.

- Są to trudne ćwiczenia i odbywają się dość rzadko, bo trudno jest znaleźć przestrzeń odpowiadającą potrzebom takiego scenariusza, trudno też zaaranżować wypadek z tak dużym pojazdem jak pociąg – mówi Justyna Grzesik rzecznik prasowy POLREGIO S.A. - Bardzo się cieszymy jednak, że tego typu przedsięwzięcia są podejmowane, bo bezpieczeństwo na kolei jest najważniejsze. Od lat możemy się szczycić tytułem najbezpieczniejszego środka komunikacji.

Ćwiczenia zapewniają bezpieczeństwo

- Kluczowe dla naszego działania jako jednostki współpracującej z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego jest doskonalenie i integracja z innymi jednostkami ratowniczymi w województwie w celu lepszego wykorzystania naszego potencjału w sytuacjach zagrożeń. Dlatego takie manewry pozwolą na sprawniejszy przebieg tych akcji. Cieszę się, że możemy liczyć na współpracę z POLREGIO S.A. podczas doskonalenia służb ratujących życie w akcjach na terenie kolejowym – zaznacza Szymon Trocha Prezes Zarządu Grupy Ratownictwa PCK Poznań przy Wielkopolskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Poznaniu.

- Kolej to najbezpieczniejszy środek transportu, a tego typu wypadków na torach jest coraz mniej. Musimy jednak zachować czujność i przygotować się na właściwe reakcje w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia naszych pasażerów – podkreśla Waldemar Bachmatiuk Dyrektor Wielkopolskiego Zakładu POLREGIO S.A.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto