MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Wybierzcie się na jeden ze spacerów po Lesznie organizowanych przez Muzeum Okręgowe. Naprawdę warto.

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Kab
Muzeum Okręgowe w Lesznie przygotowało ciekawą ofertę na wakacje. Dzięki „Spacerom historycznym” można spojrzeć na miasto z zupełnie innej perspektywy.

Cykl rozpoczął się w czerwcu do spaceru ulicami Leszno dawnej dzielnicy żydowskiej usytuowanej w centrum miasta. Spacer połączony był ze zwiedzaniem wystawy "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna". Spotkanie poprowadził wówczas Dariusz Czwojdrak.

W lipcu odbył się nocny spacer po lapidarium przy kościele pw. św. Krzyża. Tematem spotkania, które prowadziła Małgorzata Gniazdowska były pomniki upamiętniające dzieci. Kolejny spacer odbył się wzdłuż dawnej ulicy Kupieckiej czyli ulicą Bolesława Chrobrego. Spacer połączony był ze zwiedzaniem wystawy "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna". Kolejne spotkanie zapowiada się równie ciekawie, choć tym razem goście nie opuszczą muzealnych murów. 25 lipca o godz. 16.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna". Wystawa ukazuje nieistniejące już Leszno w oparciu o bogaty zbiór ikonografii znajdującej się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie. Na wystawie zaprezentowano przedstawienia malarskie, rysunki, grafiki, liczne pocztówki, plany oraz akcydensy, medale, przedmioty z porcelany i szkła zawierające widoki Leszna lub wybranych budynków lub miejsc. Spotkanie poprowadzi Artur Michalak, historyk. Miejsce spotkania: dawna synagoga przy ul. G. Narutowicza 31. Obowiązuje wykupienie biletu wstępu na wystawę.

- Warto przyjść na wystawę, ponieważ będzie okazja zobaczyć takie ujęcia Leszna, jakich w teraźniejszości już nie zobaczymy. Przy okazji warto wspomnieć, że ostatni spacer ulicą Chrobrego zakończył się sugestią mieszkańców, aby zorganizować kolejny, ale tym razem ulicą Narutowicza. Prawdopodobnie taki nadprogramowy spacer się odbędzie. Wstępny termin to 8 sierpnia. Dlaczego warto poznać ulicę Narutowicza i jej przeszłość? To jedna z głównych arterii miasta i ma kilka znaczących budowli. Skrywa też swoje tajemnice. Niewiele osób pewnie wie, że w 2 połowie XVIII wieku działała przy tej ulicy gospoda Amerika – zachęca do wspólnych spacerów Małgorzata Gniazadowska.

Z kolei 28 sierpnia o godz. 11.00 w ramach „Rynków Śniadaniowych” odbędzie się spacer po lapidarium przy kościele pw. św. Krzyża pt. zatytułowany „Baranek, pelikan i inne zwierzaki”.
Spacer ma na celu zwrócenie uwagi na wizerunki zwierząt na leszczyńskim lapidarium przy kościele pw. św. Krzyża w Lesznie.
Spacer odbędzie się w ramach projektu "Miejski Zwierzyniec. Spacer po Lesznie z Janem Jonstonem", uwzględniający szereg innych działań edukacyjnych. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Gniazdowska, historyk sztuki. Spotkanie na Placu Metziga.Wstęp wolny.
Wydarzenia są elementem projektu "Imago Lesnae", w ramach którego powstała wystawa "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna" oraz wydawnictwo "Imago Lesnae. Ikonografia dawnego Leszna. Katalog zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mateusz Morawiecki przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto