Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projektanci już planują nową salę widowiskową dla 600 widzów po dawnej bibliotece w Lesznie. Co z parkingami?

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Budynek dawnej biblioteki przy Chrobrego sąsiaduje przez ścianę z MOK. Tu miałaby powstać nowa sala widowiskowa dla 600 widzów.
Budynek dawnej biblioteki przy Chrobrego sąsiaduje przez ścianę z MOK. Tu miałaby powstać nowa sala widowiskowa dla 600 widzów. Dariusz Staniszewski
Nowoczesna sala po dawnej bibliotece w Lesznie przy Chrobrego dla 600 widzów – to pomysł prezydenta Leszna Łukasza Borowiaka na najbliższe lata. Miasto ma już projektantów, którzy do jesieni mają przedstawić swój pomysł. W projekcie nie ma jednak przewidzianego parkingu, co zdaniem prezydenta nie stanowi problemu.

Miejska Biblioteka Publiczna przeniosła się w 2022 roku do nowej siedziby przy placu Metziga. Placówka opuściła budynek sąsiadujący z Miejskim Ośrodkiem Kultury przy Chrobrego 3.

Stan budynku jest bardzo zły, ale władze Leszna mają pomysł, by dawną bibliotekę zamienić w salę koncertową na kilkaset miejsc.

Wybraliśmy jednostkę projektową, która przygotuje koncepcję i program funkcjonalno - użytkowy. Projektanci z Łodzi byli w tym tygodniu na miejscu w Lesznie i oglądali obiekt. Już na wstępie, podczas pierwszej wizyty, sugerowali, że galeria Lochy doskonale nadawałaby się jako lokal gastronomiczny-zapewnia prezydent Leszna, Łukasz Borowiak

Miasto chce by nowy obiekt w miejscu dawnej biblioteki był połączeniem kilku funkcji. Jedną z nich miałaby być funkcja gastronomiczna, ale główną część stanowić ma nowa sala widowiskowa na 600 osób, czyli znacznie większa niż ta, która dziś znajduje się ,,za ścianą biblioteki'' czyli w MOK-u.

Do tego planujemy pokoje dla aktorów i biura. Program funkcjonalno - użytkowy miałby powstać w ciągu siedmiu miesięcy i dopiero wtedy poznanym realne koszty tego zadania. Śpieszymy się, bo chcemy wnioskować o dofinansowanie – zapewnia Łukasz Borowiak.

Nowa inwestycja nie przewiduje miejsc parkingowych dla nowej sali mogącej pomieścić 600 widzów.

Proszę pokazać mi tak dużą instytucję kultury w tak małym mieście, pod którą zajeżdża się samochodem. Darujmy sobie, bo naprawdę w Lesznie odległości są tak niewielkie, że będzie można zostawić samochód na parkingu buforowym i w eleganckiej kreacji przejść do sali widowiskowej – uważa radna PL18 Hanna Kotomska.

Prezydent Borowiak wskazuje na takie możliwości.

- Parking podziemny na 300 miejsc powstaje przy okazji prywatnej inwestycji w pobliskiej galerii handlowej. Planujemy budowę bezpłatnego parkingu przy ulicy Kustronia na około 80 miejsc. A w starej octowni powstać ma nowa siedziba muzeum, która też ma problem z miejscami parkingowymi - uważa Ł. Borowiak.

Czy nowe leszczyńskie muzeum będzie gromadzić jednorazowo na wystawie aż 600 widzów? To raczej mało prawdopodobne. W przypadku planowanej sali widowiskowej na Chrobrego (na 600 osób) zapewne będzie się zdarzać, że do Leszna wybierze się sporo osób także spoza miasta na koncert czy spektakl.

Nie róbmy presji, że brakuje miejsc parkingowych w Lesznie, bo można zaparkować, dojść. To są krótkie odcinki – dodaje Łukasz Borowiak.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto