Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie każde miasto może pochwalić się wiatrakiem. „Czesław” wita wjeżdżających do Leszna turystów

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Wideo
od 16 lat
Watrak „Czesław” jest symbolem Leszna, które słynęło z liczby wiatraków. W mieście i na jego przedmieściach stało około 100 napędzanych wiatrem młynów. Do dziś ocalały tylko dwa. Właśnie jednym z nich jest „Czesław”, którym opiekuje się Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych w Lesznie.

Wiatrak „Czesław” - pamiątka po Lesznie, którego już nie ma

od 16 lat

Zabytkowy wiatrak „Czesław” jest jednym z dwóch ocalałych z grupy około 100 wiatraków, jakie znajdowały się na przedmieściach Leszna w XVIII i XIX wieku - czytamy na stronie internetowej Zabytki miasta Leszna. - Wiatrak zbudowano w 1728 roku. Z tego okresu pochodzi koło paleczne oraz większość elementów szkieletowej konstrukcji, a także sztąber i mącznica, co potwierdzają badania dendrochronologiczne. Według przekazów ustnych wiatrak pochodzi ze Sławy, a do Leszna został przewieziony dopiero na początku XIX w., gdzie stanął w pobliżu obecnej ulicy Cypriana Kamila Norwida.

Wiatrak „Czesław” wita wjeżdżających do Leszna od strony Grzybowa
Dariusz Staniszewski

Wiatrak na ulicę Strumykową przeniesiono w drugiej połowie XIX wieku. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie, jak trudną i wymagającą dbałości o każdy szczegół była operacja przenosin.

Mechanizm wiatraka pierwotnie napędzany był siłą wiatru. Po 1945 r. we wnętrzu zainstalowano silnik elektryczny i dokonano przesunięcia żaren z części centralnej na ścianę boczną. Wraz z kompletnym, oryginalnym i sprawnym wyposażeniem jest cennym zabytkiem ukazującym rozwój techniki młynarskiej od średniowiecza do poł. XX wieku - czytamy w opisie „Czesława”.

Zobacz też

Wiatrak pracował do połowy lat 80. XX wieku. „Czesław” należał do rodziny, której nie było stać na to, aby go odnowić i przywrócić do życia. Samorząd zaproponował, aby obiekt przejęło miasto i ustawiło na własnym terenie. Wiatrak nazwano „Czesław” na cześć człowieka, który pracował w nim prawie całe życie.

Przeniesienie wiatraka z ulicy Strumykowej na Grzybowo miało miejsce w 2018 roku. Remont i przygotowanie do tego, aby mógł służyć do celów edukacyjnych to koszt 760 000 złotych. Samorząd z własnego budżetu wyłożył 160 000, a 600 000 złotych pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nie każde miasto może pochwalić się wiatrakiem. „Czesław” wi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto