Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawie 800 tysięcy dotacji dla Zamku w Rydzynie na dokończenie renowacji dawnej sypialni królewskiej

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Zamek w Rydzynie otrzyma dofinansowanie na remont sali Wielka Alkowa
Zamek w Rydzynie otrzyma dofinansowanie na remont sali Wielka Alkowa Michał Wiśniewski
Zamek w Rydzynie otrzyma blisko 800 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze mają zostać przeznaczone na finalizację prac renowacyjnych w jednej z sal reprezentacyjnych, czyli tak zwanej Wielkiej Alkowie królewskiej.

W marcu do Leszna na zaproszenie Lewicy do Leszna przyjechała wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Scheuring – Wielgus. Odwiedziła wówczas także Rydzynę zapowiadając pomoc w organizowaniu wsparcia finansowego dla tego zabytku Ziemi Leszczyńskiej.

W poświąteczny poniedziałek 2 kwietnia 2024 inny polityk Lewicy poinformował, że zamek może liczyć na pokaźne wsparcie z ministerstwa.

Mamy dobrą wiadomość po tej naszej wspólnej wizycie w Rydzynie, która miała miejsce 22 marca. Zamek w Rydzynie otrzyma 796 tysięcy złotych w ramach konkursu. Kwotę tę przeznaczy na dokończenie renowacji sali Wielka Alkowa – mówi Wiesław Szczepański, wiceminister MSWIA i polityk Lewicy z Leszna.

Zanim rydzyński zamek dostanie jednak dotację, konieczne okazuje się wyjaśnienie procedur poprzedniego wsparcia przekazanego placówce.

Pan dyrektor ma problem z rozliczeniem poprzedniej dotacji, bo było tam jakieś spóźnienie, ale te pieniądze, czyli 796 tysięcy, są już na wyciągnięcie ręki – wyjaśnia Wiesław Szczepański.

To nie jedyna pomoc dla rydzyńskich zabytków. Pojawia się też szansa na skorzystanie z ministerialnego pogramy dofinansowań Feniks.

Feniks to program, który może pozwolić na remont dawnego zboru ewangelickiego, który czeka na prace modernizacyjne od wielu lat. Tutaj starania o takie wsparcie musi podjąć gmina – dodaje Wiesław Szczepański.

Remont sali Wielka Alkowa w rydzyńskim zamku trwa już od dłuższego czasu. Dawna królewska sypialnia o imponujących rozmiarach była ozdobiona tysiącami elementów, które teraz są pieczołowicie odnawiane.

Królewska sypialna w zamku  w Rydzynie coraz piękniejsza. Wraca do blasku sprzed lat
Królewska sypialna w zamku w Rydzynie coraz piękniejsza. Wielka Alkowa wraca do blasku sprzed latZamek w Rydzynie

Sala Wielka Alkowa z zamku w Rydzynie była najbardziej zaawansowaną artystycznie sypialnią w Polsce. Zarówno zamontowane muszle, jak i częściowo amorki, które wygodnie usadowiły się pod sufitem są właśnie poddawane renowacji. W przygotowanych polach będzie razem odtwarzanych dziesięć malowideł tworzących kompozycję o nazwie ,,Orszak weselny Amfitryty i Posejdona'' – informował na początku roku Zamek w Rydzynie.

Drugi etap remontu wchodzi w fazę, w której widać już efekty, które można porównać z archiwalnymi zdjęciami sprzed blisko stu lat.

Modernizacja całości Wielkiej Alkowy ma zakończyć się przed wakacjami i wówczas będzie można podziwiać królewską sypialnię w Zamku w Rydzynie już w pełnej krasie.

Prawie 800 tysięcy na remont Zamku w Rydzynie - wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto