Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

RYDZYNA. Kolumna Świętej Trójcy na rynku w Rydzynie - czy rzeczywiście miała upamiętniać ofiary epidemii z początku XVIII wieku? [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
RYDZYNA. Kolumna Świętej Trójcy na rynku w Rydzynie - czy rzeczywiście miała upamiętniać ofiary epidemii z początku XVIII wieku?
RYDZYNA. Kolumna Świętej Trójcy na rynku w Rydzynie - czy rzeczywiście miała upamiętniać ofiary epidemii z początku XVIII wieku? Anna Szklarska-Meller
Kolumna Świętej Trójcy na rynku w Rydzynie okrążana codziennie przez dziesiątki samochodów i mijana przez pieszych spieszących do szkoły, pracy czy domu rzadko jest obiektem zadumy i kontemplacji. To, co w niej najcenniejsze znajduje się ponad głowami. Jeśli zatem nie podniesiemy wzroku, widzimy tylko cokół otoczony metalową balustradą z pelargoniami.

Rydzyna u progu XVIII wieku wyniszczona wojną i zdziesiątkowana

Kolumna Świętej Trójcy w Rydzynie nie przez przypadek stoi po środku tamtejszego rynku, nie przypadkowo też powstała w pierwszej połowie osiemnastego wieku. Zacznijmy jednak od początku. W XVIII stulecie Rydzyna wchodzi wyniszczona i zdziesiątkowana. Wojna północna, która dla miejscowych oznacza przemarsze obcych wojsk, rabunki i pożary wlecze za sobą coś jeszcze gorszego - zarazę.

Epidemia wybucha w Rydzynie 23 września 1709 roku. Nie wiadomo ile ofiar pochłania. Nikt nie rejestruje kolejnych zgonów. Nie ma także indywidualnych pochówków. W 1738 roku właścicielem rujnowanych dóbr rydzyńskich zostaje hrabia Aleksander Józef Sułkowski (kupuje je od króla Stanisława Leszczyńskiego, który musi opuścić kraj). Sułkowski właśnie stracił w oczach króla Augusta III. Musi opuścić Drezno.

Aleksander Józef Sułkowski postanawia odbudować Rydzynę i funduje Kolumnę Świętej Trójcy

Postanawia osiąść w Rydzynie, ale najpierw chce stworzyć z miasteczka prawdziwa perełkę, godną wielkiego magnata. W pierwszej kolejności przystępuje rzecz jasna do odbudowy rydzyńskiego zamku. Funduje także kościół i ratusz. Ten ostatni jednak nie powstaje pośrodku rynku, jak to najczęściej wówczas budowano. Prawdopodobnie już wtedy Sułkowski planował umieścić pośrodku głównego placu miasta wyjątkową rzeźbę.

ZOBACZ TEŻ:

Kolumna Świętej Trójcy stanęła nie tylko dokładnie po środku rynku. Zwrócona jest w stronę zamku i stanowi oś na drodze pomiędzy siedzibą Sułkowskich, a ratuszem. Jest także centralnym punktem na drodze przebiegającej przez miasto z północy, czyli z Leszna, na południe, do Wrocławia. Oficjalnie kolumna miała upamiętniać ofiary epidemii z 1709 roku, jednak Małgorzata Gniazdowska z Muzeum Okręgowego w Lesznie uważa inaczej.

Czy Kolumna Świętej Trójcy w Rydzynie upamiętnia ofiary epidemii?

- Upamiętnienie ofiar epidemii było tylko pretekstem - mówiła Małgorzata Gniazdowska podczas konferencji naukowej poświęconej epidemiom zorganizowanej w Lesznie przez muzeum okręgowe. - Tak naprawdę rzeźba miała upamiętnić jej fundatora, już wówczas schorowanego i posuniętego w latach Aleksandra Józefa Sułkowskiego.

Twórcą kolumny Świętej Trójcy w Rydzynie był Andrzej Schmidt, rzeźbiarz pochodzący z Warmii. Schmidt ożeniony z Marianną, córką znanego architekta Pompeo Ferrari, osiadł w Rydzynie. Sułkowski nie musiał zatem daleko szukać wykonawcy kolumny. Skąd fundator i rzeźbiarz czerpali inspirację? W tamtym czasie popularne były rzeźby Matki Bożej, jako manifestacje przywiązania do katolicyzmu.

Dlaczego Sułkowski funduje w Rydzynie rzeźbę Świętej Trójcy?

- Wybór tematu rzeźby podyktowany był z jednej strony pobożnością Sułkowskiego, który już wcześniej ufundował dwa obrazy poświęcone właśnie Świętej Trójcy. Z drugiej strony był to także ukłon w stronę mieszkających w Rydzynie protestantów - wyjaśniała Małgorzata Gniazdowska. - Pierwowzorem dla tego typu kolumn była rzeźba ufundowana w Wiedniu przez cesarza Leopolda I.

Kolumna Świętej Trójcy w Rydzynie czerpie także z innych, podobnych rzeźb znajdujących się między innymi na Śląsku, czy w Czechach. Duch Święty ma tu postać gołębicy umieszczonej w górnej szczęści obelisku. Poniżej na kuli ziemskiej otoczonej przez anioły znajdują się postacie Boga Ojca, Jezusa i klęczącej u jego stóp Maryi. Ta ostatnia cena znajduje się także na jednym z obrazów w leszczyńskiej bazylice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w rządzie. Donald Tusk przedstawił nowych ministrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto