Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądała synagoga przed remontem. Teraz monumentalny budynek przy ulicy Narutowicza zdobi Leszno

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Muzeum Okręgowe w Lesznie
W 1992 roku rada miejska Leszna przyjęła uchwałę o przekazaniu dawnej synagogi na potrzeby muzeum. Po dopełnieniu wszystkich formalności Muzeum Okręgowe w Lesznie otrzymało budynek dawnej synagogi i dom przedpobgrzebowy w miejscu zlikwidowanego podczas 2 wojny światowej cmentarza żydowskiego. Rok później, Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał zgodę na roboty konserwatorskie w dawnej synagodze. Dzisiaj w budynku muzeum mieszczącym się przy ulicy Narutowicza organizowane są wystawy i wydarzenia dotyczące historii Leszna.

Co zrobić z dawną synagogą w Lesznie?

W 1990 roku prasa donosiła ze smutkiem, że okazały gmach synagogi przy ulicy Gabriela Narutowicza w Lesznie znajduje się w opłakanym stanie i brakuje pomysłów na wykorzystanie budynku - przypomina Jakub Piwoński z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

W 1992 roku pojawił się pomysł, aby synagogę przekazać na cele muzealne. Pomysł ten spotkał się z powszechną aprobatą i w kwietniu 1992 r. rada miejska Leszna przyjęła uchwałę, która rozpoczęła postępowanie administracyjne zmierzające do przekazania budynku.

Remont synagogi za ponad dwa miliony

Remont za ponad dwa miliony rozpoczął się w 1993 roku. Sześć lat później prace wstrzymano. Powodem były roszczenia własnościowe Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, zgłoszone na mocy ustawy z 1997 roku o restytucji mienia żydowskiego. Przez kilka lat trwał spór o to, kto ma być właścicielem synagogi. Ostatecznie Sejmik Województwa Wielkopolskiego zdecydował o wypłaceniu odszkodowania gminie żydowskiej, która zrzekła się prawa własności do obiektu. Sejmik sfinansował też dokończenie remontu.

Równolegle dyrektorka muzeum, Elżbieta Feciaszko, nawiązała współpracę z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie i zaapelowała o poszukiwanie zbiorów, które zilustrowałyby dzieje leszczyńskich i wielkopolskich Żydów - dodaje J. Piwoński.

Od 206 roku w dawnej synagodze mieści się galeria sztuki

Tak wyglądała synagoga przed remontem. Teraz monumentalny bu...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto