Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te same miejsca dawniej i dzisiaj. Niewiarygodne jak bardzo zmieniło się Leszno

Dariusz Staniszewski
Do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Lesznie należy dworzec kolejowy. Nie ma chyba w mieście innego budynku, który wzbudza tyle odmiennych opinii. Historyczny, bo pierwszy budynek zbudowano w drugiej połowie 18 wieku.
Do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Lesznie należy dworzec kolejowy. Nie ma chyba w mieście innego budynku, który wzbudza tyle odmiennych opinii. Historyczny, bo pierwszy budynek zbudowano w drugiej połowie 18 wieku. arch. LNM/Dariusz Staniszewski
Czy spacerując ulicami Leszna zastanawialiście się jak wyglądało miasto naszych babć i dziadków? Odszukaliśmy na starych zdjęciach najbardziej charakterystyczne dla Leszna budynki, które w konfrontacji z nowym pokazują jak bardzo zmienia się historyczna część miasta. W niektórych przypadkach różnica jest naprawdę ogromna.

Był dworzec kolejowy z połowy 19 wieku, a jest gmach będący połączeniem szkła i betonu

Oglądając zdjęcia sprzed kilkudziesięciu lat można śmiało napisać, że Leszno miało wiele szczęścia. Miasto nie zostało zburzone podczas toczących się w 20 wieku wojen i wciąż rozwijało się. Przybywało nowych osiedli harmonijnie włączanych w miejską tkankę.

Do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Lesznie należy dworzec kolejowy. Nie ma chyba w mieście innego budynku, który wzbudza tyle odmiennych opinii. Historyczny, bo pierwszy budynek zbudowano w drugiej połowie 19 wieku.

Projektantem był najpewniej Wilhelm Grapow, budowniczy dworca głównego we Wrocławiu, który nadał gmachowi w Lesznie neogotycki wyraz architektoniczny - czytamy w opisie dworca kolejowego na stronie ZABYTKI MIASTA LESZNA

od 7 lat

Przebudowa dworca miała miejsce w 1905 roku gdy powiększono znacznie część frontową, nadal jednak utrzymaną w neogotyckim stylu. Mocno kontrowersyjna decyzja zapadła dobre 60 lat później. Pod koniec lat 60 budynek wyburzono i w jego miejscu postawiono modernistyczny gmach będący połączeniem szkła i betonu. Dziś nie ma chyba w mieście innego budynku, który wzbudza tyle odmiennych opinii. Od negatywnych po zachwyt nad prostotą i użytecznością bryły. Chociaż i ta została nieco przebudowana w pierwszej dekadzie 21 wieku.

Nowy kolor elewacji ratusza w Lesznie w ogniu krytyki

Historia zmian które przeszedł najważniejszy budynek w Lesznie przypomina opowieść o dworcu kolejowym. Ciekawość zainteresowanych leszczyńskich ratuszem zaspokoił Miejski Konserwator Zabytków Maciej Urban podczas Nocy Muzeów 2023. M. Urban opowiedział historię budowli, którą w 1639 roku wspólnie z Bogusławem Leszczyńskim ufundowali mieszkańcy Leszna.

Do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Lesznie należy dworzec kolejowy. Nie ma chyba w mieście innego budynku, który wzbudza tyle odmiennych opinii. Historyczny, bo pierwszy budynek zbudowano w drugiej połowie 18 wieku.

Te same miejsca dawniej i dzisiaj. Niewiarygodne jak bardzo ...

Ratusz z tamtego okresu nie przypominał gmachu, która znamy. Budynek miał płaski dach i trzy kondygnacje - mówił Maciej Urban. - Ratusz płonął cztery razy. Podczas ostatniego remontu chcieliśmy przywrócić wszystkie detale, które znamy ze źródeł.

Miejski Konserwator Zabytków wyjaśnił dlaczego podczas ostatniego remontu ratusza zdecydowano o zmianie kolorystyki elewacji budynku. Decyzja ta była w mieście szeroko komentowana, a mieszkańcy podzielili się na zwolenników i przeciwników elewacji w beżowym kolorze.

Beżowy kolor jest zgodny z tym, co można odnaleźć w dokumentach sprzed kilkuset lat - mówił Maciej Urban.

Odświeżone budynki w centrum Leszna

Ratusz i dworzec kolejowy nie są jedynymi budynkami, które odnajdziecie w naszej galerii zdjęć. Na wyróżnienie zasługuje pięknie odnowiony budynek dawnej synagogi, w którym mieści się Muzeum Okręgowe czy kolejny rodzynek wśród zabytków - chodzi o budynek dawnej szkoły odzieżowej. Budynek jest przykładem modernizmu z lat 20 dwudziestego wieku. Szkoła kilka lat temu została wyremontowana i chociaż na elewację położono styropian, to zachowano detale charakteryzujące modernizm.

Te same miejsca dawniej i dzisiaj na zdjęciach. Zobacz jak zmieniło się Leszno

Rynek w Lesznie, gdy zamiast samochodami poruszano się dorożkami.arch. LNM/Dariusz Staniszewski
Budynek synagogi przy ulicy Narutowiczaarch. LNM/Dariusz Staniszewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto