Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lesznie powstaje Collegium Nobilium Novum. Będzie kształcić elity

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Dziś tj. 5 stycznia w Audytorium Maximum Wyższej Szkoły Humanistycznej w Lesznie odbyła się konferencja naukowa, podczas której podpisano akt powołujący do życia Collegium Nobilium Novum. Nowa uczelnia rozpocznie działalność już w październiku, ale nie każdy będzie mógł podjąć tu kształcenie. Jednym z warunków koniecznych będzie posiadanie paszportu covidowego, a podczas rozmowy kwalifikacyjnej badana będzie inteligencja oraz podatność na wiarę w teorie spiskowe.

Ogólnopolska konferencja naukowa „Edukacja dla demokracji” została organizowana przez Fundację Collegium Nobilium Novum oraz Wyższą Szkołę Humanistyczną w Lesznie. Zjawili się na niej przedstawicie wiodących ośrodków naukowych w całym kraju.

- Konferencja dostarczyła wiele ciekawego i emocjonującego materiału, który zostanie wkrótce opracowany i opublikowany – mówił dr Włodzimierz Zydorczak.

Podczas konferencji podpisano akt przywracający do życia Collegium Nobilium Novum (CNN). Jaka uczelnia kryje się pod tą nazwą i co legło u podstaw jej reaktywacji? Jak tłumaczył dr Włodzimierz Zydorczak są trzy podstawowe czynniki.

- Pierwszy to sytuacja państwa, w jakiej się znajdujemy. Bardzo podobna do sytuacji, w jakiej państwo było przed rozbiorami, w okresie w którym ksiądz Stanisław Konarski postanowił założyć Collegium Nobilium kształcące elity intelektualne kraju - mówił.

Ksiądz Konarski był członkiem zakonu pijarów, pisarzem, pedagogiem i poetą. Uważał, że tylko nowoczesna, stawiająca na rozwój intelektualny ucznia może przyczynić się do naprawy Rzeczypospolitej. Elity miały bronić przed zagrożeniem zewnętrznym oraz przeciwdziałać destrukcji wewnętrznej.

Postępująca erozja państwa

Taki właśnie cel będzie przyświecał reaktywowanej uczelni. Dr Zydorczak charakteryzując obecną sytuację w naszym kraju mówił o zagrożeniu czynnikami zewnętrznymi, pogłębiającej się izolacji na arenie międzynarodowej, postępującej erozji instytucji państwa, nasilającej się dezintegracji więzi społecznych oraz upadku moralnym i merytorycznym klasy politycznej.

- Uczelnia będzie kształcić elity intelektualne zdolne do sprawowania funkcji publicznych zarówno w sferze politycznej, samorządowej, zarządzaniu spółkami skarnu państwa i innymi instytucjami publicznymi – mówił W. Zydorczyk.

Podkreślił przy okazji, że taki proces zajmie lata i dlatego jednocześnie działać będą tzw. „latające uniwersytety”. To oznacza, że elita prowadząca zajęcia na uczelni będzie odwiedzać ze swoimi wykładami wiele zakątków naszego kraju.

Jak przekonują pomysłodawcy uczelni w życiu politycznym i publicznym potrzebni są ludzie o uniwersalnym wykształceniu, rozumiejący skomplikowane mechanizmy współczesnego świata w całej jego złożoności, racjonalnie myślący, cechujący się wysoką kulturą osobistą i etyczną postawą, zdolni do działania dla dobra publicznego.

Pełzanie w kierunku autorytaryzmu

Dr Zydorczyk nawiązał przy okazji do teorii katastrof mówiącej o tym, że w każdym układzie parametry zmieniają się do pewnego momentu w sposób ciągły, ale gdy osiągną pewną wartość następuje katastrofa w układzie. Obrazowo wyjaśnił to na przykładzie zginanego w rękach kija, który tylko do pewnego momentu jest plastyczny, a potem, gdy naprężenia przekroczą pewną wartość, patyk się łamie i następuje skokowa zmiana parametrów.

- Podobnie jest we wszystkich układach. W tym również w sytuacji państw, z których coraz więcej pełznie w kierunku autorytaryzmu. To dotyczy nie tylko Polski, ale także Węgier, Słowenii, Rumunii i Bułgarii. Do pewnego momentu ten proces jest odwracalny. Jeśli podejmie się odpowiednie działania można poprzedni stan przywrócić. Ale jest gdzieś granica, po której następuje katastrofa i przejście w stan poprzedni staje się nieodwracalny. Takim przykładem jest Białoruś. Nie wiemy ile mamy czasu, ale wiem, że jest go niewiele. Stąd potrzeba podjęcia bardzo szybkich działań. To nasza motywacja i wyjaśnia dlaczego się tak spieszymy z CNN – tłumaczył dr Zydroczak.

Podczas konferencji prasowej padła zapowiedź, że już w październiku mają zostać uruchomione studia podyplomowe, a ich inauguracja zostanie połączona z konferencją międzynarodową.
Docelowo uczelnia ma rozszerzać swą działalność na całą Europę i kształcić ku demokracji także młodych ludzi z krajów o systemach totalitarnych, autorytarnych i niedemokratycznych.

Paszport covidowy i inteligencja to warunek konieczny

Aby zostać przyjętym na uczelnię kandydat będzie musiał spełnić kilka warunków: ukończenie 18 lat, posiadanie matury, posiadanie paszportu szczepień przeciwko covid. Ważne będzie także uzyskanie przez niego wymaganej liczby punktów preferencyjnych przyznawanych za wynik egzaminu, wynik rozmowy kwalifikacyjnej oraz udokumentowana działalność społeczna.
Egzamin wstępny i rozmowa kwalifikacyjna będą prowadzone na wysokim poziomie. Badany w nich będzie ogólny poziom wiedzy i rozumienia współczesnego świata, poziom inteligencji, zdolność do logicznego myślenia i wnioskowania skutkowo-przyczynowego. Istotny też będzie stosunek do wartości demokratycznych: wolności, równości, tolerancji, praworządności czy etyki oraz stosunek do poglądów, ideologii i wierzeń niszczących demokrację: rasizmu (w tym antysemityzmu), nacjonalizmu, dyskryminacji czy ksenofobii, podatność na teorie spiskowe albo pseudonaukowe teorie wyjaśniające w sposób prostacki wszystkie złożone problemy.

Program uczelni będzie obejmował m. in. podstawy etyki, teorię państwa i prawa, znajomość systemów prawnych, podstawy politologii, zarządzania, podstawy ekonomii i ekonomiki przedsiębiorstw, znajomość systemów finansowych i bankowości, podstawy teorii wojskowości, cyfryzacji, podstawy ekologii, psychologii, socjologii, protokołu dyplomatycznego i stosunków międzynarodowych, znajomość systemów edukacyjnych, opieki społecznej, zdrowotnej, znajomość systemów finansowania nauki i kultury, zasadę trójpodziału władz, historię systemów totalitarnych i mechanizmy prowadzące do przekształcania demokracji w dyktaturę.

Środki, którymi będzie dysponowała uczelnia będą gromadzone przez Fundację CNN i będą pochodziły z międzynarodowych fundacji promujących demokrację, z Unii Europejskiej, od prywatnych sponsorów z Polski i całego świata oraz z czesnego.

Dla słuchaczy z terenu zachodniej Polski zajęcia odbywać się będą w Wyższej Szkole Humanistycznej w Lesznie, a dla słuchaczy ze wschodniej Polski w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto