Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś Dzień Sołtysa 2023. ,,Trzeba być liderem'' mówi nam jedna z sołtysek

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
11 marca 2023 to Dzień Sołtysa. Na wsiach często sołtys to „pierwsza instancja”, do której zgłaszają się mieszkańcy. Łącznik między wsią a gminą. Z okazji święta wszystkim sołtyskom i sołtysom powiatu leszczyńskiego należą się najserdeczniejsze życzenia.

Tabliczka sołtys na drzwiach domu to znak, że tu we wsi mieszka osoba, która o lokalnej społeczności wie wszystko i wszystko, ale prawie wszystko potrafi ,,załatwić''. W powiecie leszczyńskim na tych stanowiskach działają zarówno panie, jak i panowie.

Pełnienie funkcji sołtysa jest wyzwaniem . W obecnych czasach często trzeba być liderem. Kreatywność i umiejętność rozwiązywania problemów to chyba podstawowe cechy obecnego sołtysa . Każdy z nas dla swojego sołectwa chce jak najlepiej . Uważam, że zaufanie, jakim obdarzają mnie mieszkańcy, jest nieocenione . Dla mnie pełnienie tej funkcji jest zaszczytem i robię wszystko by nie zawieść moich mieszkańców – mówi Wiesława Małycha, sołtyska Lasocic z powiedzie leszczyńskim.

Dzień Sołtysa 2023 - ,,najważniejsze jest łącznie społeczności wsi''

Agnieszka Pawlicka jest sołtyską Wilkowic. Przyznaje, że sprawowanie funkcji sołtysa jest zadaniem nie łatwym, ale mimo pojawiających się czasem przeciwności, daje satysfakcję.

Wszystko zależy też od wsi, w której piastuje się tę funkcję. Bo każdy z nas napotyka inne problemy i oczekiwania ze strony mieszkańców. Wymaga ta funkcja na pewno poświęcenia sporo swojego czasu, ale w końcu wszystko robi się po to, aby w naszych małych ojczyznach żyło się lepiej. Pamiętać należy, że jest się pośrednikiem między mieszkańcami, a urzędem gminy - mówi nam Agnieszka Pawlicka.

Sołtysi w sprawowaniu swojej funkcji czasem napotykają też na problemy i trudności. Muszą sobie z tym radzić.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że sołtys nie ma takich mocy, aby oczekiwania mieszkańców spełnić od razu. A takie są czasem przeświadczenia. A tak naprawdę większość spraw, nie jest zależna od nas tylko jest sprawą i zadaniem Gminy. My tylko przekazujemy potrzeby naszych mieszkańców. To jest największe wyzwanie. Z drugiej strony jest też satysfakcja, kiedy uda się coś zorganizować, załatwić sprawę, która była problem dla mieszkańców - dodaje A. Pawlicka.

Jej zdaniem siłą sołectwa jest cała społeczność i panujące w niej więzi.

Kiedy można się spotkać i zobaczyć, że przychodzą tłumnie mieszkańcy i dobrze się bawią. I najważniejsze Sołtys bez pomocy innych osób, rady sołeckiej, mieszkańców, lokalnych organizacji niewiele zdziała. To, że udaje się wiele zrobić dla wsi to często praca wielu osób. Sołtys to tylko spaja w całość. Życzyłabym tylko wszystkim, aby nie tracili zapału i dalej działali razem. Bo razem możemy więcej. Oraz aby co raz więcej osób czuło przynależność do miejsca, w którym mieszka i włączało się w życie lokalnej społeczności - mówi Pawlicka.

Sołtys musi mieć wizję swojej społeczności i jej się trzymać - przyznaje Dorota Wróbel, sołtyska wsi Trzebiny.

Łukasz Wleklik, sołtys Dąbcza podkreśla, że praca w każdym sołectwie jest zupełnie inna.

Każdy z sołtysów ma inny pomysł na swoją wioskę. Ja osobiście w Dąbczu najchętniej wprowadzam inicjatywy, które są nowością. Największą satysfakcję daje mi element zaskoczenia swoich mieszkańców co rusz czymś nowym. Nasze dąbieckie społeczeństwo jest młode i skore do zabawy. Kandydowałem w wyborach na sołtysa w 2019 roku z programem, który ma na celu rozwój i innowacje i w dalszym ciągu pragnę ten trend podtrzymywać. Inni sołtysi często lubią kultywowanie tradycyjnych obrzędów, takich jak orszak dożynkowy, czy kameralne spotkania w gronie mieszkańców - mówi Łukasz Wleklik.

Jego zdaniem ważne są te inicjatywy, które są nieoczywiste.

Jako sołtysi mamy też swoje obowiązki. Głównym z nich jest dbanie o atrakcyjność wioski, pośrednictwo pomiędzy urzędem , a mieszkańcami i odwrotnie, zgłaszanie do urzędu usterek i kłopotów, jakie doskwierają mieszkańcom. Jako sołtys wioski, która jest bardzo rozwojowa, a mieszkańcy wciąż przybywają, staję przed niemałym wyzwaniem, gdyż duża wioska to sporo obowiązków. Każdy sołtys ma do dyspozycji 5 osób, które tworzą radę sołecką i są tak samo zaangażowane w prace na wiosce, jak sołtys. Bez pomocy sam sołtys nie zrobi nic, a mając wokół siebie ludzi z duszą społecznika - można tworzyć rzeczy wielkie - dodaje Łukasz Wleklik.

Z okazji Dnia Sołtysa składamy sołtysom Ziemi Leszczyńskiej najserdeczniejsze życzenia.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto