Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Idą z duchem czasu. Leszczyńskich filatelistów zafascynowały... kryptoznaczki FOTO

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
O kryptowalucie można usłyszeć całkiem często. O kryptoznaczkach mniej, bowiem, jest to - przynajmniej w Polsce - nowość. Chciałoby się powiedzieć - świeżynka, którą zainteresowali się również leszczyńscy filateliści. Czym są kryptoznaczki i dlaczego ich kolekcjonowanie daje tyle satysfakcji?

Kryptoznaczek to nic innego, jak znaczek w wersji cyfrowej. Większość tych, które do tej pory zostały wydane przez Pocztę Polską, składa się z tradycyjnego znaczka pocztowego oraz części cyfrowej reprezentowanej przez unikalne tokeny NFT. Jeden ze znaczków ukazał się natomiast tylko w wersji cyfrowej.

Zaprojektowany przez sztuczną inteligencję

- Pierwsze polskie wydanie kryptoznaczka, w czterech unikalnych odsłonach, nawiązuje do tradycyjnych walorów, wprowadzonych do obiegu w grudniu 2022 roku - możemy przeczytać na stronie internetowej Poczty Polskiej. - Co ciekawe, dodatkowy znaczek wyłącznie w formie tokena NFT został zaprojektowany po raz pierwszy w historii przez sztuczną inteligencję. Obraz wykorzystany do projektu znaczka, to interpretacja hasła „polski satelita naukowy eksplorujący przestrzeń kosmiczną”.

Fizyczną wersję kryptoznaczków można zakupić w wybranych placówkach Poczty Polskiej, a także na stronie filatelistyka.poczta-polska.pl. Potem należy cyfrową wersję „uaktywnić” na nft.poczta-polska.pl. Chętni - za pośrednictwem strony nft.poczta-polska.pl - mogą też nabyć jedynie cyfrowy wariant znaczka.

Fascynująca przygoda

Lech Woźny, prezes leszczyńskiego koła Polskiego Związku Filatelistów, przyznaje, że kryptoznaczki stały się dla niego fascynującą przygodą, którą z pewnością będzie kontynuował. Z pasją o kryptoznaczkach opowiada również inni leszczyński filatelista Grzegorz Tuliszka.

- W sieci spotkałem młodego leszczyniaka, tegorocznego maturzystę Bartosza Bizukojć, który na temat kryptoznaczków wiedział już zdecydowanie więcej ode mnie. Nawiązaliśmy kontakt i Bartosz wprowadził mnie w świat cyfrowych znaczków - przyznaje Lech Woźny, dodając, iż nowe oblicze filatelistyki może być szansą, by do grona pasjonatów znaczków przyciągnąć młodsze pokolenia.

Liczy jednocześnie, że młodzi pasjonaci kryptoznaczków zechcą również poznawać tajniki tradycyjnej filatelistyki.

Kryptoznaczki łączą pokolenia

- Mój dziadek kolekcjonował tradycyjne znaczki. Zebrał ich naprawdę sporo. Nigdy nie przeliczał tych znaczków na pieniądze, ale zwracał uwagę na ich wartość sentymentalną - mówi Bartosz Bizukojć.

- Cieszy nas fakt, iż do leszczyńskiego koła dołączają nowe osoby - dodaje Lech Woźny.

A trzeba przyznać, że leszczyńska filatelistyka ma bardzo bogatą tradycję. W ubiegłym roku miejscowe koło PZF świętowało siedemdziesiątą rocznicę istnienia.

Idą z duchem czasu. Leszczyńskich filatelistów zafascynowały...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto