Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Co zdradzało, czy kobieta jest panną czy mężatką? Odpowiedź znajdziecie w dawnej synagodze [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Zachęcamy Was, by wybrać się do dawnej leszczyńskiej synagogi. Można tam dowiedzieć się ciekawych rzeczy, m.in. co niegdyś zdradzało, czy kobieta jest panną czy mężatką...

To tylko jedna z ciekawostek związanych z wystawą „Z głowy prababci – czepki, kopki, klapice...”, którą od dziś, tj. wtorku 14 lipca można oglądać w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego przy ul. Gabriela Narutowicza w Lesznie.

- Z jednej strony jest to wystawa zakorzeniona w naszym regionie, ponieważ obiekty pochodzą z terenu południowo-zachodniej Wielkopolski, m.in. z rejonu Leszna, Włoszakowic czy Biskupizny. Z drugiej strony ekspozycja zakorzeniona jest w zbiorach muzeum, bowiem wszystkie eksponaty pochodzą z naszej kolekcji - wymienia Ewa Tomaszewska, twórczyni i kuratorka wystawy, kustosz zbiorów etnograficznych w Muzeum Okręgowym w Lesznie. - Jest to kolekcja, która w ostatnim czasie została poddana konserwacji. Pokazujemy ją po raz pierwszy.
Jak przyznaje, była gromadzona od początku istnienia muzeum, od lat pięćdziesiątych. Ówczesny dyrektor placówki, Stanisław Chmielowski, etnograf, bardzo dużo uwagi poświęcał strojowi ludowemu, w tym kobiecym nakryciom głowy. Trafiały one do muzeum jako dary lub nabytki. Cała kolekcja liczy około 300 eksponatów. Na wystawie w Galerii Sztuki Muzeum Okręgowego prezentowane są te, które w ostatnim czasie przeszły renowację.

Najstarsze nakrycia głowy, które można zobaczyć w dawnej leszczyńskiej synagodze, pochodzą z końca XIX w. Tytułowe "czepki, kopki, klapice" zazwyczaj stanowiły element odświętnego stroju kobiety. Różniły się od siebie, a wtajemniczeni na podstawie owych różnic mogli stwierdzić np., czy dana kobieta jest panną czy mężatką.

Wystawie towarzyszy katalog, którego promocja odbędzie się jesienią tego roku.

- Przygotowywana publikacja zawierać będzie teksty poświęcone kolekcji z tłumaczeniami, fotografie muzealiów wraz z notami katalogowymi, a także wzornik haftów i słownik rysunkowy. Katalog powstaje w wyniku dofinansowania w ramach programu „Wpieranie działań muzealnych” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach promocji, planowane są także wydarzenia towarzyszące, popularyzujące tradycję ludową, w tym prelekcje, koncerty i warsztaty. Zarówno wystawa jak i katalog to inicjatywy, które będą wpisywać się w całoroczne obchody 70-lecia istnienia Muzeum Okręgowego w Lesznie - czytamy w materiałach przygotowanych przez Muzeum Okręgowe w Lesznie, zachęcających do tego, by wybrać się na wystawę i skorzystać z wydarzeń, które będą jej towarzyszyć.

W terminie od sierpnia do listopada zaplanowano dwa spotkania promocyjne, towarzyszące wystawie. Podczas jednego z nich zaplanowano występ Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic, który
zaprezentuje biskupiańskie stroje, tańce i przyśpiewki, jak również prelekcję Beaty Kabały na temat zwyczajów związanych z kopkami czy klapicami i ich wykonywaniem. Na drugie spotkanie złożą się warsztat haftu prowadzony przez lokalną twórczynię Alicję Gniazdowską na podstawie wzornika z katalogu, jak również prelekcja Izabeli Gbór na temat konserwacji ludowych nakryć głowy.

Oprócz nakryć głowy na wystawie prezentowane są również tematycznie z nią związane zdjęcia, jak również krótki film, przygotowany specjalnie na tę okazję.

Wystawa będzie czynna do 31 grudnia 2020. Zachęcamy do jej odwiedzenia, tym bardziej, że w leszczyńskim muzeum jest to pierwsza po przerwie związanej z pandemią "otwarta" ekspozycja.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto