Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe tkaniny po metamorfozie. Dlaczego warto je zobaczyć? [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Muzeum Okręgowe w Lesznie
Muzeum Okręgowe w Lesznie ma w swoich zasobach wiele perełek. Wśród nich warto uwagi są między innymi zabytkowe tkaniny ze spuścizny po braciach czeskich. Dwie takie tkaniny przeszły niedawno kapitalną renowację. Można je podziwiać w murach dawnej leszczyńskiej synagogi.

Zbiór, z którego pochodzą tkaniny, jest pokaźny i kryje niejedną tajemnicę. Składają się na niego m.in. naczynia liturgiczne oraz wspomniane tkaniny. Jedna z nich to haftowany dwustronnie obrus, którego awers i rewers wyglądają identycznie.

Oryginalny haft

- Obrus został wyhaftowany bawełnianą nitką oplecioną srebrną blaszką, grubo złoconą - zdradza Małgorzata Gniazdowska, kierująca działem zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, która przekonuje, że wspomniane tkaniny to prawdziwe dzieła sztuki. - Fundatorem takiej tkaniny musiał być człowiek bardzo zamożny. Nie każdego byłoby bowiem stać na jej zakup.

Tkanina pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XVII w. Obecność tzw. koronki klocowej, którą został obszyty, wskazuje, że mógł powstać we Włoszech lub w Niderlandach. W Polsce nie było wówczas zakładów rzemieślniczych stosujących taką technikę.

Welon do nakrywania kielichów

Druga tkanina to welon do nakrywania kielichów. Jak przekonuje leszczyńskie muzeum, obie tkaniny stanowią fragment jednego z najcenniejszych w Europie zbiorów pamiątek po braciach czeskich. Prezentowano są w ramach stałej wystawy poświęconej historii Leszna zatytułowanej „Na styku światów”. Ale uwaga - nie przez cały czas.

[/cyt]- Ponieważ zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne w dłuższej perspektywie może negatywnie wpływać na stan tego typu tkanin i można je prezentować w ich świetlne nieprzerwanie nie dłużej niż 300 godzin, będą one pokazywane cyklicznie -** zdradza Małgorzata Gniazdowska.[/cyt]

Konserwacja z dofinansowaniem

Na konserwację tkanin leszczyńska placówka otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Wspieranie działań muzealnych”. Panorama Leszczyńska oraz portal leszno.naszemiasto.pl objęły patronat medialny nad tym przedsięwzięciem.

Dodajmy, że w ramach wystawy pt. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku” prezentowane są eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Sieradzu oraz leszczyńskiego antykwariusza Janusza Skrzypczaka. Ekspozycję podzielono na kilkanaście części tematyczne. Zgromadzono na przykład eksponaty związane z Sułkowskimi, Leszczyńskimi, ustrojem i gospodarką miasta, okupacją hitlerowską czy Lesznem w czasach Polski Ludowej.

Wystawę w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ul. Gabriela Narutowicza 31 można zwiedzać w następujących dniach i godzinach:

wtorek - piątek od 10.00 do 18.00

Konserwację tkanin liturgicznych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województw Wielkopolskiego.

Niezwykłe tkaniny po metamorfozie. Dlaczego warto je zobaczy...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto