Niezwykłe tkaniny po metamorfozie. Dlaczego warto je zobaczyć? [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Muzeum Okręgowe w Lesznie
Udostępnij:
Muzeum Okręgowe w Lesznie ma w swoich zasobach wiele perełek. Wśród nich warto uwagi są między innymi zabytkowe tkaniny ze spuścizny po braciach czeskich. Dwie takie tkaniny przeszły niedawno kapitalną renowację. Można je podziwiać w murach dawnej leszczyńskiej synagogi.

Zbiór, z którego pochodzą tkaniny, jest pokaźny i kryje niejedną tajemnicę. Składają się na niego m.in. naczynia liturgiczne oraz wspomniane tkaniny. Jedna z nich to haftowany dwustronnie obrus, którego awers i rewers wyglądają identycznie.

Oryginalny haft

- Obrus został wyhaftowany bawełnianą nitką oplecioną srebrną blaszką, grubo złoconą - zdradza Małgorzata Gniazdowska, kierująca działem zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, która przekonuje, że wspomniane tkaniny to prawdziwe dzieła sztuki. - Fundatorem takiej tkaniny musiał być człowiek bardzo zamożny. Nie każdego byłoby bowiem stać na jej zakup.

Tkanina pochodzi najprawdopodobniej z pierwszej połowy XVII w. Obecność tzw. koronki klocowej, którą został obszyty, wskazuje, że mógł powstać we Włoszech lub w Niderlandach. W Polsce nie było wówczas zakładów rzemieślniczych stosujących taką technikę.

Welon do nakrywania kielichów

Druga tkanina to welon do nakrywania kielichów. Jak przekonuje leszczyńskie muzeum, obie tkaniny stanowią fragment jednego z najcenniejszych w Europie zbiorów pamiątek po braciach czeskich. Prezentowano są w ramach stałej wystawy poświęconej historii Leszna zatytułowanej „Na styku światów”. Ale uwaga - nie przez cały czas.

[/cyt]- Ponieważ zarówno światło słoneczne, jak i sztuczne w dłuższej perspektywie może negatywnie wpływać na stan tego typu tkanin i można je prezentować w ich świetlne nieprzerwanie nie dłużej niż 300 godzin, będą one pokazywane cyklicznie -** zdradza Małgorzata Gniazdowska.[/cyt]

Konserwacja z dofinansowaniem

Na konserwację tkanin leszczyńska placówka otrzymała dofinansowanie w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Wspieranie działań muzealnych”. Panorama Leszczyńska oraz portal leszno.naszemiasto.pl objęły patronat medialny nad tym przedsięwzięciem.

Dodajmy, że w ramach wystawy pt. „Na styku światów. Historia Leszna od XVI do XX wieku” prezentowane są eksponaty ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Okręgowego w Sieradzu oraz leszczyńskiego antykwariusza Janusza Skrzypczaka. Ekspozycję podzielono na kilkanaście części tematyczne. Zgromadzono na przykład eksponaty związane z Sułkowskimi, Leszczyńskimi, ustrojem i gospodarką miasta, okupacją hitlerowską czy Lesznem w czasach Polski Ludowej.

Wystawę w Muzeum Okręgowym w Lesznie, przy ul. Gabriela Narutowicza 31 można zwiedzać w następujących dniach i godzinach:

wtorek - piątek od 10.00 do 18.00

Konserwację tkanin liturgicznych dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województw Wielkopolskiego.

Niezwykłe tkaniny po metamorfozie. Dlaczego warto je zobaczy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie