Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Liczba mieszkańców, wyznanie, język - jak zmieniał się społeczny krajobraz Leszna? O czym mówią nam dane ze spisów powszechnych FOTO

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Liczba mieszkańców, wyznanie, język - jak zmieniał się społeczny krajobraz Leszna? O czym mówią nam dane ze spisów powszechnych
LESZNO. Liczba mieszkańców, wyznanie, język - jak zmieniał się społeczny krajobraz Leszna? O czym mówią nam dane ze spisów powszechnych leszno.zabytki.pl
Jak zmieniała się liczba mieszkańców Leszna? Które wyznanie dominowało w naszym mieście przed stu i więcej laty? W jakim języku mówili leszczyniacy? Tego wszystkiego dowiedzieć się można analizując dane spisów powszechnych przeprowadzanych od XIX wieku na ziemiach polskich. Zebrało je i opracowało Archiwum Państwowe w Lesznie.

Obraz Leszna w danych ze spisów powszechnych opracowany przez Archiwum Państwowe w Lesznie

Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało dwie prezentacje poświęcone spisom powszechnym organizowanym od XIX stulecia na ziemiach polskich, ze szczególnym uwzględnieniem Leszna. Dzięki temu możemy prześledzić, jak zmieniała się liczba ludności Leszna, wyznawcy jakiej religii stanowili większość mieszkańców, czy w jakim języku mówili leszczyniacy.

Warto prześledzić te dane, bo wiele mówią one o Lesznie w przeszłości i obecnie, a także o zachodzących w nim zmianach społecznych. Szczegóły pochodzące z opracowania Archiwum Państwowego w Lesznie znajdziecie w galerii.

Spisy powszechne w historii Polski

Warto przy tym przypomnieć, że zakończony wczoraj (30 września 2021 roku) Narodowy Spis Powszechny został przeprowadzony dokładnie sto lat po pierwszym takim spisie zorganizowanym w wolnej Polsce. Z kolei historia spisów powszechnych zaczęła się po zwołaniu Sejmu Czteroletniego, kiedy to w 1789 roku nakazano przeprowadzenie "Lustracyi dymów i podanie ludności".

Zobacz też:

Liczba mieszkańców Leszna w ostatnim dwudziestoleciu

Co ciekawe, podczas gdy po utworzeniu województwa leszczyńskiego w 1975 roku liczba mieszkańców Leszna zaczęła szybko rosnąc, to w ostatnim dwudziestoleciu zauważamy odwrotny trend.

- Przez pewien czas liczba mieszkańców wzrastała, ale już znacznie mniej niż w okresach wcześniejszych. W dziesięcioleciu 2000 – 2010 przybyło zaledwie 1595 nowych mieszkańców Leszna. W latach 2015 – 2020 liczba ta natomiast zaczęła się zmniejszać. O ile w 2015r. mieszkało w Lesznie 64 559 osób, to na koniec 2020r. - 62 854 osoby, a zatem o 1705 mniej - zauważa Barbara Ratajewska autorka prezentacji i kierownik Oddziału Ewidencji, Opracowywania i Udostępniania Zasobu AP w Lesznie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto