Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Octownia przejdzie w nowe ręce za dwa i pół miliona. Ma być ,,perełką’’ w centrum [ZDJĘCIA]

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Dawna octownia w Lesznie na rogu ulicy Bolesława Chrobrego i Alei Jana Pawła II stanie się jesienią własnością Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. W czasie negocjacji kwotę zakupu ustalono na 2,5 miliona złotych. Po modernizacji i rozbudowie ma być ozdobą starówki.

Zabytkowa octownia w Lesznie na sprzedaż od dawna

Budynek octowni od dłuższego czasu wystawiany jest na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 roku na miejscu octowni założonej w 1888 roku. Mieści się na rogu Alei Jana Pawła II i Chrobrego. Od lat jest nieczynny. Na terenie octowni działa płatny parking.

Budynki i teren od dłuższego czasu wystawiano na sprzedaż. Długo nie było zdecydowanych chętnych. Agencja nieruchomości informowała, że budynek posiada pozwolenie na przebudowę. Cena za metr kwadratowy miała wynosić ponad 900 złotych. Przy założeniu, że całość ma 3300 metrów kwadratowych to kwota jakiej oczekiwał właściciel zbliżała się do trzech milionów. Gdy do negocjacji przystąpił tak duży ,,gracz’’ jak Urząd Marszałkowski kwestia ceny okazała się bardziej elastyczna. Samorząd jest gwarantem terminowych płatności. Tak się też stało i wkrótce octownia zmieni właściciela.

Odbyły się już handlowe negocjacje. Gotowe są wyceny biegłych. Kwota przyjęta przez właściciela to 2,5 miliona złotych. Jest to też cena potwierdzona w wycenach rzeczoznawców Urzędu Marszałkowskiego. Właściciel już przygotowuje dokumenty do podpisania aktu notarialnego – mówi Ewa Panowicz, radna Sejmiku Wojewódzkiego

. Finalizacji można spodziewać się jesienią, być może we wrześniu.

Co powstanie w dawnej octowni w Lesznie?

Zakup zabytku oznaczać będzie dla Urzędu Marszałkowskiego spore wydatki.

Finalnej koncepcji rozbudowy jeszcze nie ma. Z całą pewnością ma być nowoczesne i funkcjonalnie. Miejsce ma niewątpliwie potencjał. Przyszłe koncepcje będą i tak oceniane przez społeczność Leszna więc mam nadzieję, że będziemy mieli z czego być dumni – dodaje Ewa Panowicz.

Urząd Marszałkowski w Poznaniu. To organ prowadzący dla Muzeum Okręgowego w Lesznie. Placówka muzealna w Lesznie od dłuższego czasu spore problemy lokalowe.

Muzeum w Lesznie od lat szuka pomieszczeń dla swojej siedziby. Do tej pory instytucja wynajmowała część pomieszczeń od parafii ewangelicko-augsburskiej. W 2020 r. zrezygnowano z wynajmu ze względu na fatalny stan obiektu. Obecna siedziba Muzeum nie spełnia wymogów dostępności z uwagi na bariery architektoniczne i techniczne, a szczupłość miejsca nie pozwala na jakąkolwiek modernizację i funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni - wyjaśnia Włodzimierz Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Muzeum w starej octowni w Lesznie?

Budynek octowni, zdaniem urzędników z Poznania, ma doskonałą lokalizację na cele muzealne.
Znajduje się w historycznym centrum Leszna w pobliżu innych instytucji kultury, placówek edukacyjnych i zabytków. Sam budynek wpisany jest do rejestru zabytków, ma ponadto walory historyczne: w okresie międzywojennym należał do zasłużonej rodziny Góreckich – powstańców wielkopolskich i działaczy patriotycznych, co w kontekście zakupu na cele muzealne nabiera także wymownego i symbolicznego znaczenia – dodaje Włodzimierz Mazurkiewicz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto