Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Uroczystość z okazji 30-lecia parafii św. Antoniego. Zobaczcie fotorelację [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Piękny jubileusz 30-lecia świętuje w tym roku parafia pw. św. Antoniego w Lesznie. Uroczystości odbyły się w południe w sobotę, 13 czerwca. Zachęcamy do oglądania fotorelacji z tego wydarzenia.

Mszy św. przewodniczył ks. Zygmunt Łukowiak, proboszcz parafii pw. św. Idziego w Czerwonej Wsi, który wygłosił również homilię. Przypomniał w niej m.in. życie św. Antoniego z Padwy, którego rzeźba (postaci trzymającej na jednej ręce małego Jezusa, a w drugiej - bochen chleba) znajduje się w głównej nawie kościoła. Święty urodził się w 1195 r. w Lizbonie. Pochodził z zamożnej rodziny. Jeszcze jako nastolatek wstąpił do zakonu Kanoników Regularnych św. Augustyna. W 1220 r. opuścił ten zakon kanoników, wstępując do franciszkanów

- Chcielibyśmy dziś również podziękować za to wszystko, co rozpoczęło się 13 czerwca 1990 roku - mówił ks. Krzysztof Kaczmarek, obecny proboszcz parafii św. Antoniego.

Właśnie ta data wiąże się z początkami parafii. Natomiast budowa kościoła rozpoczęła się w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych.

- 5 maja 1983, w roku jubileuszowym odkupienia oraz odwiedzin Archidiecezji Poznańskiej przez papieża Jana Pawła II J.E. ks. arcybiskup dr Jerzy Stroba, metropolita poznański, wmurował w tym miejscu kamień węgielny wyjęty z grobu Pana naszego Jezusa Chrystusa w Jerozolimie - przeczytać można na kamiennej tablicy, która dziś wisi tuż obok głównego wejścia do świątyni.

Kościół stojący u zbiegu Al. Konstytucji 3 Maja i ul. Kąkolewskiej to okazała budowla obok której postawiono równie wysoką dzwonnicę. Przed kościołem stoi też pomnik św. Jana Pawła II. Każdego roku (w tym było to niemożliwe ze względu na epidemię) z tego miejsca wyruszają uczestnicy miejskiej drogi krzyżowej.

Podczas jubileuszowej liturgii, której uczestniczyli również kapłani okolicznych parafii, modlono się także w za budowniczego kościoła św. Antoniego ks. Kazimierza Pietrzaka. To właśnie z parafii św. Jana Chrzciciela, której proboszczem był nieżyjący już dziś duchowny, wydzielono parafię św. Antoniego. Wspominano także zmarłego pierwszego proboszcza ks. Eugeniusza Grockiego.

Podczas liturgii modlono się także o błogosławieństwo dla poprzedniego proboszcza ks. Macieja Grzesia, który od dwóch lat pełni posługę proboszczowską w parafii w Lubaszu k. Czarnkowa. Obecnie oprócz proboszcza ks. Krzysztofa Kaczmarka w parafii pracują dwaj wikariusze: ks. Hubert Ciachowski oraz ks. Krzysztof Twardowski, a także ks. senior Tadeusz Łukowiak.

W trzydziestoletniej historii w parafii pw. św. Antoniego w Lesznie posługę pełniło kilkudziesięciu wikariuszy. Część z nich została już proboszczami w różnych zakątkach Archidiecezji Poznańskiej.

W okazałej świątyni systematycznie pojawiały się nowe elementy. Jednym z charakterystycznych są kapliczki - stacje drogi krzyżowej - wyrzeźbione przez artystę Mariana Murka z Górska, znanego m.in. z rzeźb przedstawiających sceny z epopei "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Oprócz głównego kościoła po prawej stronie znajduje się Kaplica Miłosierdzia. Od głównej nawy oddzielają ją filary. W świątyni wierni mogą modlić się również przed relikwiami patrona parafii św. Antoniego.

Po sobotniej mszy św. wierni wraz z kapłanami przeszli w procesji wokół kościoła. Na koniec miało miejsce uroczyste błogosławieństwo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto