Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Zaniedbane, opuszczone zapomniane budynki w mieście. Niektóre już niedługo otrzymają drugie życie, bo znalazł się inwestor [FOTO]

Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Zaniedbane, opuszczone zapomniane budynki w mieście. Niektóre już niedługo otrzymają drugie życie, bo znalazł się inwestor
LESZNO. Zaniedbane, opuszczone zapomniane budynki w mieście. Niektóre już niedługo otrzymają drugie życie, bo znalazł się inwestor Anna Szklarska-Meller
Zaniedbane, opuszczone, zapomniane - w Lesznie takich budynków jest całkiem sporo. Wystarczył spacer przez centrum Leszna, by znaleźć ich nawet kilkanaście. Niektóre, jak dawny zakład krawiecki przy ulicy Skarbowej, czy fabryka pomp przy Narutowicza - znalazły inwestorów i niedługo zmienią swoje oblicze. Pozostałe nadal czekają.

Kamienice, dawne fabryki i zakłady rzemieślnicze, małe domki, stare ogrodzenia, podwórka - w centrum Leszna sporo jest budynków i miejsc, które przynajmniej na pierwszy rzut oka wydają się opuszczone i zapomniane. Część już popadła w ruinę i przeznaczona jest do rozbiórki. Niektóre jednak spotkał łaskawy los, znalazły inwestorów.

Szczęście uśmiechnęło się do dawnych zakładów krawieckich przy ulicy Skarbowej w Lesznie. Od miesięcy w okazałym budynku i wokół niego trwają prace budowlane i remontowe. Sam obiekt, zbudowany w latach 1904 - 1905, stanowił pierwotnie własność Fabryki Odzieżowej Goldschmidta, założonej w 1841 roku. W czasie II wojny światowej szyto tu mundury dla niemieckiej armii, a w latach 50-tych XX wieku fabryka została upaństwowiona.

Nowe życie ma także otrzymać stara fabryka pomp przy ulicy Narutowicza w Lesznie. Fabrykę założył Philipp Hannach w 1868 roku. W 1923 roku została sprzedana Leszczyńskiej Fabryce Pomp. Budynek od lat stał pusty, obecnie trwają w nim prace remontowe.

Mało zachęcający widok stanową dawne młyny w Lesznie przy ulicy Przemysłowej. Obiekt ma właściciela, ale od lat stoi pusty. Młyn powstał w 1900 roku i pracował do roku 2005. Był niegdyś największym tego typu zakładem w prowincji poznańskiej. Puste są także budynki dawnej octowni przy ul. Chrobrego w Lesznie. Octownia powstała w 1928 roku. Jej właścicielem był Józef Górecki, jeden z najwybitniejszych leszczynian okresu międzywojennego.

Sporo zaniedbanych miejsc i domów znaleźć można jeszcze w dawnej dzielnicy żydowskiej w Lesznie oraz przy mniejszych uliczkach w centrum miasta, na przykład ul. Zielonej. Najczęściej to skromne, proste domki i kamieniczki. W oczy rzuca się jednak kilka bardziej okazałych obiektów, jak kamienica przy ulicy Królowej Jadwigi, czy budynek przy ulicy Dworcowej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto