Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Związek międzygminny ma edukować. Spółdzielcy pytali o ustawę śmieciową

Daniel Andruszkiewicz
Spółdzielcy spotkali się z urzędnikami Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego.
Spółdzielcy spotkali się z urzędnikami Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. fot. Daniel Andruszkiewicz
Przedstawiciele wszystkich leszczyńskich spółdzielni mieszkaniowych oraz mieszkańcy Leszna spotkali się z zarządem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Dopytywali o deklaracje, które muszą wypełniać w związku z tzw. ,,podatkiem śmieciowym" oraz o szereg innych wątpliwości wynikających ze zmiany przepisów.

Od pierwszego lipca mieszkańcy będą płacić ,,podatek śmieciowy", a nie jak do tej pory uiszczać opłatę za wywóz nieczystości. W Lesznie oraz 18 okolicznych gminach rozliczeniami i wprowadzeniem w życie nowych przepisów zajmie się międzygminny związek.

Zobacz też: Eugeniusz Karpiński pokieruje związkiem.

Zgodnie z podjętymi już uchwałami określił on dwie stawki podatku - 9 złotych od osoby w przypadku śmieci segregowanych oraz 15 złotych od osoby za śmieci zmieszane. Deklaracje, w których wybiera się stawkę, trzeba złożyć w siedzibie związku do 29 marca.

Zobacz też: Ustalili wysokość podatku śmieciowego.

W leszczyńskim magistracie odbyło się spotkanie z przedstawicielami wszystkich spółdzielni mieszkaniowych, gdyż mają oni wątpliwości, czy przepisy uda się egzekwować na terenie blokowisk.

- To oczywiste, że większość osób zadeklaruje, że będzie segregować śmieci. Nie będziemy przecież w stanie tego kontrolować - stwierdzali spółdzielcy.

Eugeniusz Karpiński z KZGEL tłumaczył, że w takim przypadku powinna obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa i podniesienie podatku dla wszystkich, ale zapewnił, że w taki sposób związek działał nie będzie.

- Zamierzamy monitorować takie sytuacje i edukować mieszkańców, a nie działać restrykcyjnie - zapewnia Karpiński.

Wątpliwości budziło też to, kto śmieci od lipca będzie wywoził, jeśli Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie przegra przetarg na tę usługę.

- Co jeśli nie uda się rozstrzygnąć przetargu, a umowy z MZO przestaną obowiązywać. Podpisywaliśmy je do 30 czerwca - pytali spółdzielcy.

Karpiński zapewniał, że w takiej sytuacji związek będzie miał możliwość z wolnej ręki wybrać tymczasowego wykonawcę i byłoby to właśnie MZO.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto