Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niemal 300 pacjentów leszczyńskiego szpitala objął program KOS- Zawał

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
arch Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie FB
W tym roku w Wielkopolsce 60 procent pacjentów po zawale mięśnia sercowego zostało objętych programem KOS-Zawał. W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie to grupa bliska 300 osób. Dlaczego warto skorzystać z tego programu?

Program KOS-Zawał to kompleksowa opieka nad pacjentem po zawale mięśnia sercowego. Zaczyna się od przyjęcia pacjenta do szpitala z rozpoznaniem ostrego zespołu wieńcowego.

- Leczenie szpitalne to pierwszy moduł programu. Kolejne etapy ścieżki leczenia w ramach programu KOS-Zawał to wizyta koordynująca, rehabilitacja oraz opieka poradni kardiologicznej, w której powinny odbyć się co najmniej cztery wizyty zakończone bilansem opieki. Takie kompleksowe postępowanie nie tylko ratuje pacjentowi życie po przebytym zawale serca, ale znacznie zwiększa szanse na uniknięcie kolejnego zawału w przyszłości – informuje wielkopolski NFZ.

O tym, jak ważna jest kompleksowa pomoc, a nie tylko samo ratowanie pacjenta z zawałem, świadczą statystyki. O ile przeżywalność bezpośrednio po zawale w ostatnich latach w Polsce znacznie się poprawiła, to już w dłuższej, kilkuletniej perspektywie statystyki nie wyglądają optymistycznie.

- Program KOS-Zawał ma pomóc zmienić tę sytuację. Gwarantuje pomoc medyczną, poprawę sprawności w toku rehabilitacji, ale też wyposaża pacjenta w wiedzę, jak dbać o swoje zdrowie, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia kolejnego zawału serca – informuje wielkopolski NFZ.

W Wielkopolsce pacjenci mogą otrzymać pomoc w ramach KOS-Zawał w 13 oddziałach, a jednym z nich jest oddział kardiologiczny w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Lesznie.

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia przygląda się pracy placówek leczących pacjentów po zawale mięśnia sercowego. Szczególną uwagę zwracając na realizację kompleksowej opieki, ponieważ– jak się okazuje w praktyce – nie każdy szpital, przyjmujący pacjenta po zawale na oddział kardiologiczny, oferuje mu pełen zakres usług. Tymczasem pacjent, po wypisie ze szpitala, powinien zostać zaproszony na wizytę koordynującą, podczas której zostanie omówione dalsze postępowanie. Jeśli wymaga rehabilitacji, szpital powinien go na nią skierować.

– Apelujemy do pacjentów i ich rodzin, aby wręcz domagały się od szpitali objęcia programem KOS-Zawał chorych, którzy kwalifikują się do programu – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – Od podmiotów realizujących ten program natomiast, oczekujemy, że każdy pacjent po zawale, który do nich trafia, otrzyma kompleksową pomoc aż do zakończenia leczenia. Przyglądamy się szczególnie tym oddziałom, które dołączyły do programu niedawno, ale też obserwujemy pozostałych pod kątem realizacji wszystkich modułów programu.

W 2022 roku, od stycznia do końca września najwięcej pacjentów ( powyżej trzystu) w KOS-ie zarejestrowały: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu, Centrum Medyczne HCP w Poznaniu oraz szpitale w Ostrowie Wielkopolskim i Puszczykowie. Wojewódzki Szpital Zespolony w Lesznie także znajduje się w czołówce, ponieważ w 2022 roku od stycznia do września br. zarejestrował w KOS -te 287 pacjentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto