Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął przy ulicy Poniatowskiego [ZDJĘCIA]

Daniel Andruszkiewicz
Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął przy ulicy Poniatowskiego w Lesznie.
Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął przy ulicy Poniatowskiego w Lesznie. fot. Daniel Andruszkiewicz
Dziś (1 marca) na skwerze przy ulicy Poniatowskiego w Lesznie odsłonięto Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Głaz z pamiątkową tablicą ma przypominać o bohaterach, którzy po drugiej wojnie światowej nie złożyli broni i walczyli z komunistycznymi władzami. Leszno pamięta i oddaje im cześć.

Pomnik Żołnierzy Wyklętych stanął przy ulicy Poniatowskiego

Było kilka pomysłów na upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych. Plany z tym związane pojawiły się już w 2012 roku, kiedy radni Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o nazwanie ich imieniem jednej z ulic. Wtórowali im działacze Stowarzyszenia Sympatyków Klubu Unia Leszno, którzy prosili, by poświęcić im rondo na skrzyżowaniu ulic Unii Europejskiej i Estkowskiego.

>>ZOBACZ TEŻ: Muzeum Okręgowe otworzyło wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym - GALERIA

Ostatecznie jednak zdecydowano się na inną formę oddania czci bohaterom. Obelisk z pamiątkową tablicą stanął w brzozowym zagajniku przy ulicy Poniatowskiego, blisko znajdujących się tam Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych. Uroczyście odsłonięto go w sobotę 1 marca. Tego dnia obchodzony był bowiem Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W sobotniej uroczystości uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców. Byli kombatanci, delegacje ze sztandarami, kibice Unii Leszno, orkiestra dęta, radni, prezydent i wiceprezydenci, a także posłowie. Z okazji odsłonięcia Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Lesznie gościł pułkownik Jan Górski, prezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Sam pomnik prezentuje się dość okazale. Na granitowym głazie znajduje się tablica, a na niej napis: ,,W hołdzie żołnierzom wyklętym walczącym z komunistycznym zniewoleniem o wolną i niepodległą ojczyznę" oraz cytat Zbigniewa Herberta ,,...czuję szacunek do tych, którzy pozostali do końca wierni przysiędze...".

Koncepcję formy i treści Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Lesznie przygotowali były radny Marek Goryniak oraz historycy dr Waldemar Handke i Zenon Jóźwiak. Obelisk i jego otoczenie zaprojektował leszczyński architekt Wojciech Kurzawa. Tablicę projektował Wojciech Akuszewski. Granitowy głaz ufundował prezes Ośrodka Hodowli Zarodowej w Garzynie Tadeusz Ziółkowski. Tablicę natomiast ufundował prezes Leszczyńskiej Fabryki Pomp Janusz Szyszkowiak. Przygotowaniem placu i ustawieniem obelisku zajął się wiceprzewodniczący rady miejskiej i prezes Przedsiębiorstwa ,,Drogi i Ulice" Wojciech Rajewski.

- Upamiętniamy dziś tysiące Polaków, którzy po 1945 roku nie złożyli broni. Przywracamy pamięć o nich oraz ich heroicznym patriotyzmie - mówił prezydent Tomasz Malepszy.

- Wyklęci nie zgodzili się na utratę niepodległości i rządy rosyjskich pachołków. Walczyli opuszczeni przez wszystkich. Wielu z nich zginęło. Do dziś nie wiemy nawet ilu dokładnie poległo - dodał płk. Jan Górski, który dłuższą chwilę poświęcił też wspomnieniu tych, których zamordowano w więzieniach na terenie całego kraju.

- To złożona przysięga żołnierza polskiego nie pozwoliła im się poddać. Cześć ich pamięci - apelował Marek Goryniak.

Obelisk odsłonili płk. Jan Górski i Marian Sobkowiak, prezes leszczyńskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK. Następnie złożono wiązanki i znicze, a działacze SSKUL odpalili flary i z iście wojskowym zapałem skandowali ,,Cześć i chwała bohaterom".

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto