Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat leszczyński „demograficzną lokomotywą”. Zaskakujące wnioski raportu przygotowanego przez Instytut Pokolenia

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Powiat leszczyński znalazł się w gronie 12 powiatów w Polsce, które są „demograficznymi lokomotywami”, bo mają najwyższy wskaźnik migracji i wysoką dzietność. Te optymistyczne wnioski płyną z raportu „Tendencje demograficzne w Polsce" Instytutu Pokolenia. Gorzej sprawa wygląda, gdy chodzi o wysokość pensji i wykształcenie mieszkańców powiatu.

Przybywa mieszkańców w powiecie leszczyńskim

Na podstawie wyników wynikach Narodowego Spisu Powszechnego, Instytut Pokolenia zdiagnozował tendencje demograficzne w Polsce. Analizowano sytuacje w powiatach, bo są one obszarami, w których prowadzona jest codzienna aktywność mieszkańców. Raport znajdziesz TUTAJ

Michał Wiśniewski

Mimo spadku populacji w kraju i postępującego procesu starzenia się społeczeństwa, rośnie liczba mieszkańców największych miast w Polsce, a wśród powiatów można wyróżnić 12 „demograficznych lokomotyw”, samorządów z największym saldem migracji oraz wysoką dzietnością. Wśród nich jest powiat leszczyński - informuje Starostwo Powiatowe w Lesznie.

W ocenie ekspertów Instytutu Pokolenia powiat leszczyński osiągnął dobry wyniki wbrew niesprzyjającym warunkom do rozwoju, w tym dużej odległości do wielkich miast. Pozostałe powiaty to: wrocławski, grodziski, poznański, bielski, piaseczyński, wołomiński, kartuski, pucki, wejherowski, średzki i miński.

Powiat leszczyński „demograficzną lokomotywą”. Zaskakujące ...

W latach 2002 - 2021 liczba mieszkańców powiatu wzrosła o 21 proc. i wynosiła 58 886. W ciągu dwóch dekad liczba urodzeń - 10 944 przewyższała liczbę zgonów 7 340. W powiecie leszczyńskim osiedliło się 16 220 osób, natomiast przeniosło w inne miejsce zamieszkania 10 123 osób.

Niskie pensje i słabe wykształcenie mieszkańców powiatu leszczyńskiego

Mieszkańcy powiatu leszczyńskiego nie należą do najlepiej wykształconych w Polsce. Dominują osoby o wykształceniu zasadniczym zawodowym - 31,8 proc. Kolejną liczną grupę stanowią osoby z wykształceniem średnim zawodowym, ma je co piąty mieszkaniec powiatu, a dopiero na trzecim miejscu znajdują się mieszkańcy posiadający wykształcenie wyższe -17,8 proc.

Powiat leszczyński znacząco odbiega pod względem wysokości zarobków mieszkańców od średniej krajowej. W 2002 r. mieszkańcy otrzymywali średnio 82,63 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto. W 2021 r. przeciętna pensja wynosiła 5274,63 zł i stanowiła 87,90 proc. średniej krajowej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto