Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza historia zamku w Rydzynie. W królewskiej rezydencji uczyli się młodzi hitlerowcy

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Królewski zamek w Rydzynie ma swoje tajemnice. O jednej z nich opowiada film "Mieli być elitą Hitlera". To opowieść o zakładzie wychowawczym, który funkcjonował w zamku podczas 2 wojny światowej. Mówi o nim historyczka Barbara Foryńska.

Zamek w Rydzynie

Królewski zamek w Rydzynie ma swoje głęboko skrywane tajemnice. O jednej z nich opowiada film "Mieli być elitą Hitlera". To opowieść o zakładzie wychowawczym dla młodych hitlerowców, który funkcjonował w zamku podczas 2 wojny światowej. Cały niespełna półgodzinny film został utrzymany w konwencji "Sensacji 20 wieku".

Film został nakręcony w konwencji "Sensacji 20 wieku" Bogusława Wołoszańskiego - wyjaśnia historyczka dr Barbara Foryńska. - Historia rydzyńskiego zamku podczas 2 wojny światowej i działalność zakładu wychowawczego dla młodych hitlerowców nie są specjalnie omawiane. Ten fragment bogatej historii zamku należy przypominać, bo totalitaryzm nie zakończył się wraz z końcem 2 wojny światowej.

Film nakręcił i zmontował Paweł Kazało, uczeń I LO w Lesznie. W dokumencie wykorzystano fragmenty filmu fabularnego nakręconego w 2004 roku przez Dennisa Gansela pod tytułem „Fabryka zła”. Film "Byli elitą Hitlera" można obejrzeć TUTAJ

Elitarną szkołę dla młodych hitlerowców w Rydzynie otwarto w październiku 1940 roku. Uczyło się w niej ponad 200 chłopców. Zajęcia w szkole przerwano późną jesienią 1944 roku, gdy działania wojenne zbliżały się do granic miasteczka.

Filmy o historii regionu leszczyńskiego

Film "Mieli być elitą Hitlera" jest już kolejną opowieścią przybliżającą skomplikowaną i trudną historię regionu leszczyńskiego. 21 października 2022 roku swoją premierę miała etiuda filmowa pokazująca rozstrzelanie Polaków na Placu Kościuszki w Lesznie.

Czarno-biały film pokazuje niemalże minuta po minucie proces skazujący Polaków przez nazistowskiego okupanta we wrześniu 1939 roku. Pokazano również rozstrzelanie mieszkańców Leszna, które zostało wiernie odtworzone w oparciu o zdjęcia z egzekucji, które zachowały się w wyniku działań Leona Rozpendowskiego.

Życie artysty było gotowym scenariuszem filmowym. W 50 rocznicę śmierci Rozpendowskiego, nakręcono zdjęcia do filmu dokumentującego bogaty życiorys artysty malarza. Na premierę trzeba jeszcze poczekać.

Tajemnicza historia zamku w Rydzynie. W królewskiej rezydenc...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto