Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Rydzyna i Osieczna jest problem z gazem. Nie będzie nowych przyłączeń. Problem dla inwestorów

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Duży problem mają inwestorzy realizujący i planujący budowy budynków na terenie gminy Rydzyna i Osieczna. Przepustowość sieci gazowej okazuje się zbyt mała i Polska Spółka Gazownicza odmawia wydania zgód na nowe przyłącza. W kropce są deweloperzy i prywatni właściciele domów, a taki stan ma potrać do 2024 roku.

Na terenie gminy Rydzyna i Osieczna, podobnie jak we wszystkich gminach sąsiadujących bezpośrednio z Lesznem trwa budowlany boom. Jak grzyby po deszczu powstają nowe budynki stawiane przez deweloperów i osoby prywatne. Większość inwestorów jako jedno z paliw przewidywało gaz. Do tej pory nie było z tym problemu, ale pojawił się on teraz i oficjalnie potwierdza to spółka gazownicza.

Bez przyłączy gazowych w gminach Osieczna i Rydzyna przez kolejne trzy lata

Na obszarze gmin Rydzyna i Osieczna obecnie występują ograniczenia w przyłączaniu nowych odbiorców wynikające z braku wystarczającej przepustowości istniejącej sieci gazowej – przyznaje Radosław Jankiewicz, rzecznik Polskiej Spółki Gazowniczej.

Problem – jak wyjaśnia PSG - jest duży, bo dotyczy szeregu miejscowiści w gminie Rydzyna

  • Dąbcze
  • Kąkolewo
  • Kłoda
  • Łoniewo
  • Mała Kłoda
  • Moraczewo
  • Nowa Wieś
  • Osieczna
  • Pomykowo
  • Rydzyna
  • Stanisławówka
  • Wojnowice

W tych wszystkich miejscach Polska Spółka Gazownicza stosuje odmowy dla nowych przyłączy.

Gazowy problem ma Osieczna i Rydzyna

Z uwagi na brak technicznych warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej jesteśmy zmuszeni do odmowy klientom z tego terenu, którzy składają wnioski bądź zapytania dotyczące przyłączenia do sieci gazowej – dodaje rzecznik.

Wpłaciliśmy już zaliczkę deweloperowi i to właśnie gaz miał być głównym źródłem ciepła dla naszego domu pod Rydzyną. Ta wiadomo spada na nas jak grom z nieba. Nie wiemy, co dalej z inwestycją. Szukanie alternatywy będzie kosztowne i czasochłonne. Może pompa ciepła i fotowoltaika, ale to wszystko wymaga zmiany projektów i naraża nas na koszty – mówi nam mieszkaniec Leszna, który planuje budowę pod Rydzyną.

Nowe budowy bez gazu w Rydzynie i Osiecznej do 2024 roku

Wielkopolski oddział spółki gazowniczej przyznaje otwarcie, że problem nie zniknie przed 2024 rokiem.

Spółka podejmuje działania, które mają na celu rozwiązanie tych trudności z przepustowością. Jest to jednak proces wymagający czasu oraz znacznych nakładów finansowych – zapewnia Radosław Jankiewicz, rzecznik Polskiej Spółki Gazowniczej.

Fotowoltaika w Lesznie i okolicach z dotacjami? Na razie nie ma aktualnego programu dla nowych budów

Inwestycje fotowoltaiczne przeżywają obecnie ogromny boom. Programy dofinansowujące rekompensują inwestycję tylko w niewielkiej części i obecnie nabory w programie rządowym Mój Prąd są zawieszone. Termin nowego naboru wniosków nie jest znany. Program Czyste Powietrze, który reklamują samorządy pozwala jedynie na łączenie fotowoltaiki z wymianą starych pieców. Dotacji nie dostanie więc osoba budująca nowy dom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto