Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autorski pomysł byłego radnego. Marcin Błaszkowski proponuje, aby odnalezione w Lesznie nagrobki umieścić na skwerze przy Lipowej

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
FB, Marcin Błaszkowski
Regionalista ma pomysł, jak nazwać lokalizację złożenia cennych płyt nagrobkowych. Proponuje, aby miejscu gdzie będą przeniesione kamienie pomnikowe i stojący w tym miejscy pomnik żołnierzy radzieckich, nadać nazwę "Kamienie przeszłości"

- W kontekście rozważań nad pomnikiem żołnierzy radzieckich przyszedł mi na myśl pewien pomysł. Niedawno znaleziono kilkadziesiąt kamieni pomnikowych ze zlikwidowanych cmentarzy w Lesznie. Obecnie nie wiadomo, co z nimi zrobić. Zaskakująco jest to, że te kamienie chcemy (my jako leszczynianie) zachować, równocześnie chcąc usunąć inny pomnik - pisze na portalu społecznościowym dr Marcin Błaszkowski, wieloletni radny Leszna. - Przy okazji nie jest pewne, co ze znalezionymi pomnikami zrobić. Pomyślałem, że skwer który znajduje się na zbiegu ul. Lipowej oraz ul. Starozamkowej, mógłby być miejscem ekspozycji wszystkich tych kamieni.

Regionalista ma nawet pomysł, jak nazwać lokalizację złożenia cennych płyt nagrobkowych. Proponuje, aby miejscu gdzie będą przeniesione kamienie pomnikowe i stojący w tym miejscy pomnik żołnierzy radzieckich, nadać nazwę "Kamienie przeszłości"

- Rozsądny opis i kontekst umożliwia zablokowanie oskarżeń o „promowanie komunizmu”. W ten sposób mielibyśmy miejsce ukazujące przekrojowo historię leszczyńskich pomników nagrobnych, łącznie z tym, który dzisiaj lubimy może mniej, ale który za 100 lat będzie może jedynym elementem historii okresu sowieckiej inwazji - dodaje M. Błaszkowski. - Moim zdaniem historia to dokumentacja faktów a nie snucie romantycznej wizji zwycięstw i klęsk. Zbiór „kamienie przeszłości” jest przy okazji przestrogą, by nie robić głupich rzeczy ze sztuką, bo akurat chwilowo „się wytarła”.

Przypomnijmy, że miasto wzbogaciło się o zbiór kilkudziesięciu historycznych nagrobków odnalezionych na terenie Leszna. Wstępne oględziny wskazują na ich pochodzenie z okresu XVII – poł. XX w. Są wśród nich tablice z napisami niemieckimi, żydowskimi i polskimi. Wszystko wskazuje na to, że pochodzą z leszczyńskich cmentarzy likwidowanych po II wojnie światowej.

Z kolei prezydent Łukasz Borowiak zaproponował, aby po przeprowadzeniu niezbędnej konserwacji, największe z tych historycznych pomników zostały wyeksponowane na terenie leszczyńskich parków będących reliktem dawnych cmentarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto