Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno i jego dawna dzielnica żydowska - kiedyś i dziś. Zobaczcie, jak zmieniła się ta część miasta

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Wielonarodowościowe Leszno sprzed dziesięcioleci pozostawiało swój ślad nie tylko w historii, ale też w architekturze. Wiele miejsc na starówce jednak na przestrzeni lat przebudowano i dziś można je sobie przypominać jedynie na starych fotografiach. Jedną z takich kameralnych uliczek tak zwanej dzielnicy żydowskiej jest Więzienna. Zobaczcie, jak bardzo zmieniła się przez lata.

Gmina żydowska w Lesznie - przed wiekami była jedną z największych w Wielkopolsce

Społeczność żydowska w Lesznie zaczęła tworzyć się z XVI wieku. Wtedy to wyznawcy judaizmu otrzymali prawo do założenia w mieście oddzielnej dzielnicy, a także zbudowania synagogi i wytyczenia cmentarza. Leszczyńska gmina żydowska przez dziesiątki lat była jedną z prężniej rozwijających się w Wielkopolsce i to nie tylko pod względem gospodarczym, ale także naukowym.

Po utracie przez Polskę niepodległości, skończyły się złote lata gminy żydowskiej w Lesznie. Upadek gospodarczy I Rzeczpospolitej i pruskie restrykcje zrobiły swoje. Żydów w Lesznie zaczęło ubywać. W dwudziestoleciu międzywojennym pozostało już ich zaledwie około dwustu. Ci, którzy z Leszna nie wyjechali, zostali przez Niemców zamknięci w getcie w Grodzisku Mazowieckim, a potem zgładzeni w komorach gazowych Treblinki.

Dawna dzielnica żydowska, synagoga i dom przedpogrzebowy w Lesznie

Po społeczności żydowskiej w Lesznie pozostała synagoga, która szczęśliwie uniknęła zniszczenia i dziś służy Muzeum Okręgowemu w Lesznie. Budynek do dziś imponujący rozmiarami, powstał w XVIII wieku, na początku XX stulecia został przebudowany. Przed zniszczeniem uratowało go wpisanie do rejestru zabytków i przekazanie muzeum.

Synagoga stała w centrum dzielnicy żydowskiej, po której niewiele już dziś zostało. Ta część Leszna nieustannie się zmienia, choć zachowała kameralny charakter. Kilka ocalałych jeszcze skromnych domów może pamiętać czasy, kiedy ten fragment miasta zamieszkiwali Żydzi. Warto dodać, że pamiątką po leszczyńskich Żydach jest także dom przedpogrzebowy przy al. Jana Pawła II.

ZOBACZ TEŻ:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto