Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Gimnazjum nr 4 od września będzie szkołą wyłącznie dwujęzyczną

Daniel Andruszkiewicz
Gimnazjum nr 4 w Lesznie.
Gimnazjum nr 4 w Lesznie. fot. Daniel Andruszkiewicz
Podczas dzisiejszej (25 kwietnia) sesji los Gimnazjum nr 4 w Lesznie został przesądzony. Za przekształceniem szkoły w placówkę dwujęzyczną - wbrew protestom rodziców i nauczycieli - opowiedział się już prezydent Tomasz Malepszy oraz większość radnych. Tak więc od września do ,,czwórki” uczęszczały będą tylko najzdolniejsze dzieci z miasta i regionu.

Dyskusje o przyszłości Gimnazjum nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zjednoczonej Europy toczyły się od ubiegłego roku, kiedy to dyrektorka szkoły wyszła z pomysłem reorganizacji i utworzenia z niej placówki wyłącznie dwujęzycznej. Podczas grudniowej sesji radni podjęli uchwałę o zamiarze jej przekształcenia.

ZOBACZ TEŻ: Jak ma wyglądać przekształcenie Gimnazjum nr 4

Wtedy zawrzało w środowisku nauczycieli gimnazjum oraz wśród rodziców dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 7 (wiele z ich dzieci kontynuuje naukę właśnie w ,,czwórce”). Pierwsi obawiają się utraty pracy, a drudzy że ich pociechy będą musiały zamiast do ,,czwórki” uczęszczać do dalej położonych szkół ponadpodstawowych. Na przykład przy ulicy Rejtana lub placu Komeńskiego.

ZOBACZ TEŻ: Protestują przeciwko przekształceniu Gimnazjum nr 4

Stanie się tak dlatego, że po zmianach Gimnazjum nr 4 zostanie wyłączone z sieci obwodów szkolnych. To, zdaniem rodziców, doprowadzi do powstania elitarnej szkoły, do której uczęszczać będą mogli jedynie wybrani. W opinii urzędników z miejskiego wydziału oświaty, nie ma w tym nic zdrożnego. Przekonują, że jeśli są w Lesznie zdolne dzieci, to powinno się dać im jak najlepszą możliwość rozwijania swoich umiejętności. Za zmianami przed sesją opowiedział się prezydent.

– Mam świadomość tego, że to kontrowersyjna sprawa. Moim zdaniem ma podłoże psychologiczne. Jak każda zmiana wywołuje obawy – zauważa Tomasz Malepszy. – Już dziś 40 procent gimnazjalistów uczy się w szkołach, które nie znajdują się w ich obwodach. Znaczy to, że szukają takich, które odpowiadają ich potrzebom – mówi.

Prezydent zauważył też, że rada powinna być zgodna podczas dzisiejszego głosowania. Poza samorządowcami z klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy mają jedynie cztery głosy, pozostali opowiedzieli się za przekształceniem ,,czwórki” już podczas prac w komisjach.

Tak się też stało. Podczas głosowania za przekształceniem Gimnazjum nr 4 głosowało 17 radnych z klubów Platformy Obywatelskiej, Gospodarnych dla Leszna oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Radni pis byli przeciwko. Grażyna Banasik się wstrzymała.

Nabór uczniów do Gimnazjum nr 4 zakończy się w sierpniu. Od września będzie ono działało jako placówka wyłącznie dwujęzyczna. Cały proces reorganizacji w gimnazjum ma się zakończyć do 2015 roku. Dzieci, które obecnie uczą się w ,,zwykłych” klasach, będą mogły bez przeszkód zakończyć w nich edukację.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto