Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatnie w mieście willowe ulice. Prezentują się pięknie [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatnie w mieście willowe ulice. Prezentują się pięknie
LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatnie w mieście willowe ulice. Prezentują się pięknie A. Szklarska-Meller, M. Wiśniewski
W Lesznie nie brakuje ciekawych zabytków i urokliwych zakątków, ale warto od czasu do czasu spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy. Dobrym pomysłem jest spacer szlakiem leszczyńskich, przedwojennych willi. Najwięcej zachowało się ich przy ulicach Paderewskiego, Sienkiewicza oraz 17 Stycznia.

Wielki, leszczyński boom budowlany

Mniej więcej od lat 70-tych dziewiętnastego stulecia Leszno przeżywało prawdziwy budowlany boom. Wiele domów i kamienic było przebudowywanych, powiększanych i upiększanych. Miasto się bogaciło, powstawały zakłady przemysłowe, coraz liczniejsza była klasa urzędnicza, a połączenie kolejowe sprzyjało rozwojowi handlu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej coraz bardziej zamożnych obywateli zaczęło budować okazałe miejskie wille.

Dziś najwięcej zachowało się ich przy ul. Paderewskiego i Sienkiewicza oraz 17 Stycznia. Pojedyncze wille można znaleźć jednak również przy innych leszczyńskich ulicach. Warto przejść się Tamą Kolejową, Niepodległości Święciechowską. Większość obiektów, jakie możemy jeszcze w Lesznie podziwiać powstała na początku dwudziestego wieku.

Budowniczy willi w Lesznie z przełomu stuleci

- Wille przy ulicy Sienkiewicza zostały zbudowane w latach 1907 - 1910. Zaprojektował je między innymi Franz Feuer, jeden z leszczyńskich budowniczych przełomu stuleci. Kolejnym, któremu zawdzięczamy, między innymi wille i kaplicę ewangelicką przy ul. Paderewskiego był Hermann Nerger. Obaj nie ukończyli wyższych studiów architektonicznych, choć byli nie tylko budowniczymi, lecz także projektantami budynków - mówi Małgorzata Gniazdowska z Muzeum Okręgowego w Lesznie.

LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatnie w mieście willowe ulice. Prezentują się pięknie

LESZNO. Sienkiewicza, Paderewskiego, 17 Stycznia - to ostatn...

Warto jeszcze wspomnieć o Józefie Piwońskim i jego dziele - dawnej siedzibie Głównego Urzędu Podatkowego przy ul. Niepodległości. Budynek, w którym obecnie mieści się oddział Izby Administracji Skarbowej, powstał w 1907 roku. Nieopodal, w latach 1903-1904 Józef Piwoński wybudował willę dla siebie. Warta zobaczenia jest także willa przy ul. Przemysłowej, zbudowana w 1902 roku, czy plebania przy kościele Świętego Krzyża z 1911 roku.

Jedna z najstarszych willi w Lesznie przy ul. Niepodległości

- Do najstarszych leszczyńskich willi, które zachowały się do dziś należy budynek przy ul. Narutowicza, który został zbudowany w latach 70-tych dziewiętnastego stulecia. Należał do radcy komisyjnego R. Molle, później mieszkał w nim Bronisław Świderski, lekarz i działacz społeczny zasłużony dla rozwoju Leszna - dodaje Małgorzata Gniazdowska.

ZOBACZ TEŻ:

Miejsca w Lesznie i regionie leszczyńskim związane ze słynny...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto