Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niedaleko Leszna żyją na wolności żołwie błotne. Mają tam wspaniałe warunki

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Filip Ślipiński/archiwum NAm
Aż dwa rezerwaty żółwia błotnego funkcjonują na terenie nadleśnictwa Karczma Borowa. Oba mają na celu ochronę jednego z nielicznych stanowisk żółwia błotnego, który jest jedynym gatunkiem żółwia naturalnie występującego w Polsce.

Emys orbicularis, czylli żółw błotny to obecnie jedyny ściśle chroniony gatunek żółwia naturalnie występującego w Polsce. W okolicach Leszna mamy aż dwa rezerwaty tej gromady gadów.

Występują one na terenie mokradeł, które przy obecnej dramatycznej suszy panującej w lasach dają im odpowiednią ochronę.

Wiecie, że mamy koło Leszna dwa rezerwaty żółwia błotnego?

Rezerwaty znajdziemy na terenie nadleśnictwa Karczma Borowa. Oba znajdują się na terenie gminy Osieczna, bo tam żółwie mają idealne warunki bytowe dzięki podmokłym terenom w okolicach Drzeczkowa.

Rezerwat o nazwie ,,Ostoja żółwia błotnego'' działa od lat siedemdziesiątych, ale położony w jego pobliżu rezerwat ,,Czarne doły'' formalnie powstał pół roku temu.

Cieszmy się dzisiaj z takich miejsc jak dwa rezerwaty „Ostoja żółwia błotnego” i „Czarne doły” znajdujące się na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa. Ten drugi został utworzony na koniec ubiegłego roku. Oba mają na celu ochronę jednego z nielicznych stanowisk żółwia błotnego, ale żyją tam również zaskrońce, ropuchy, kumaki i żaby brunatne – informują leśnicy.

Niedaleko Leszna żyją na wolności żołwie błotne. Mają tam wspaniałe warunki

Sytuacja w lasach w czerwcu 2023 jest bardzo zła. Suche lata to jednak nic nowego. Taka sytuacja powtarza się już kolejny rok z rzędu. Dlatego między innymi nadleśnictwo Karczma Borowa wraz z kilkunatoma innum nadleśnictwami z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu realizuje projekt ochrony mokradeł polegający na zwiększaniu retencyjności tych terenów.

Pieniądze na ten cel pochodzą z Funduszy Norweskich i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Jedną z głównych korzyści wynikających z projektu jest zwiększenie zdolności do magazynowania wody przez lasy, a tym samym zasilenie wód gruntowych i podziemnych. Wpłynie to na poprawę funkcjonowania całego ekosystemu – dodają leśnicy.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto