Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Okazały dąb, fontanna i fajerwerki. Tak miał wyglądać plac Jana Metziga w samym centrum Leszna

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Urząd Miasta Leszna
Na plansze pokazujące plac Jana Metziga po rewitalizacji miasto wydało blisko 100 000 złotych. Pieniądze poszły na nagrody dla pracowni architektonicznych, które brały udział w konkursie na koncepcję zagospodarowania placu Jana Metziga i Nowego Rynku w Lesznie. Po kilku latach samorząd ogłosił z dumą, że dostał 26 000 000 z Polskiego Ładu na rewitalizację placów. Okazało się jednak, że zgłoszone w przetargu oferty były droższe od miejskich kosztorysów i samorząd zrezygnował z zadań. Przy placu Jana Metziga, który bez wielomilionowej rewitalizacji jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców, właśnie kończy się odświeżanie jednego z budynków.

34 numery przy placu Jana Metziga w Lesznie

Jeden z placów w Lesznie upamiętnia znanego lekarza, publicystę i orędownika sprawy polskiej. Chodzi o doktora Jana Metziga. W samym centrum rośnie dąb szypułkowy posadzony w 1871 roku jako Pomnik Pokoju. Liczące sobie 150 lat drzewo rozrosło się i rzuca cień prawie na cały plac, i otulające go kamienice. Przy placu mieszczą się 34 numery.

Dariusz Staniszewski

Plac kilkukrotnie zmienił nazwę. Znany był jako Nowy Rynek, Rynek Kościelny, a w 20-leciu międzywojennym zmieniono nazwę na doktora Jana Metziga. Kolejną zmianę przeszedł podczas drugiej wojny światowej. Niemcy nazwali go placem SA. Po zakończeniu wojny nosił nazwę Armii Czerwonej, dopiero podczas „odwilży" w październiku 1956 roku, powrócono do przedwojennej nazwy i do dzisiaj jest placem dra Jana Metziga.

Całkiem niedawno samorząd postanowił po nowemu urządzić plac, i w 2017 roku ogłoszono konkurs na koncepcję zagospodarowania placu Jana Metziga i Nowego Rynku. Konkurs cieszył się dużym powodzeniem wśród biur architektonicznych. Z pompą pokazywane plansze z wizualizacjami budziły zachwyt. Z budżetu miasta wydano blisko 100 000 na nagrody dla konkursowiczów, a zwycięska pracownia dostała 40 000 złotych.

Leszno w Starym Obiektywie

Samorząd ogłosił z dumą, że dostał z Polskiego Ładu 26 000 000 złotych dofinansowania na rewitalizację placu Jana Metziga i Nowego Rynku. Po ogłoszeniu przetargu okazało się, zgłoszone oferty były droższe od miejskich kosztorysów, i w 2022 roku miasto zrezygnowało z rewitalizacji. Bez modernizacji plac Jana Metziga przypomina miejsce ze zdjęć sprzed lat, może to jest jego atutem? Chętnie poznamy Wasze zdanie.

Okazały dąb, fontanna i fajerwerki. Tak miał wyglądać plac J...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto