Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zoo w Lesznie: Nie ma żubra i makaków. Będzie bydło szkockie [ZDJĘCIA]

Daniel Andruszkiewicz
Zoo w Lesznie co roku wygląda lepiej.
Zoo w Lesznie co roku wygląda lepiej. fot. Daniel Andruszkiewicz
Zoo w Lesznie opuściły już wszystkie okazy uznawane za niebezpieczne. Nie ma już żubra i makaków. Ich wybiegi nie będą jednak stały puste. W Parku 1000 lecia pojawi się bydło szkockie. Pomimo dużych zmian zachodzących w zwierzyńcu, władze zapewniają, że jego funkcja i misja pozostaną niezmienne.

Zoo w Lesznie bez ,,niebezpiecznych" zwierząt

Najpierw nowy dom znalazły dwie niedźwiedzice. Basia i Kasia od połowy 2011 roku mieszkają w niemieckim Baerenwald Mueritz. W połowie lipca tego roku zwierzyniec opuściła 15-letnia samica żubra. Oddano ją do Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Z pewnością mają tam lepsze warunki chociażby ze względu na wielkość wybiegów. Wielohektarowe połacie przypominają ich naturalne środowisko.

>>Zobacz też: Ktoś otruł osła Teofila. MZZ apeluje - nie dokarmiać zwierząt!

>>Zobacz też: Zoo w Lesznie: Wyprowadzka niedźwiedzi - GALERIA

Ostatnio, bo nieco ponad tydzień temu, zoo w Lesznie opuściły dwa makaki japońskie. Małpki zaliczane są niestety do gatunków niebezpiecznych, a takie nie mogą być już w Lesznie hodowane. Takie zalecenia wydali inspektorzy regionalnej dyrekcji ochrony środowiska w Poznaniu oraz minister środowiska. Miasto nie zdecydowało się ubiegać o pozwolenia na prowadzenie ogrodu zoologicznego, gdyż wiązałoby się to z ogromnymi kosztami.

Zoo w Lesznie jest od kilku lat modernizowane

Został więc zwierzyniec, gdzie ostatnio całkiem sporo się dzieje. Wybiegi po niedźwiedziach zostały przebudowane i dziś mieszkają w nich szopy pracze, miejsce żubra zajmie bydło szkockie. Powstały nowe woliery dla ptactwa oraz wybiegi dla zwierząt kopytnych. Nie wiadomo jeszcze, jakie gatunki zajmą miejsce makaków. W parku funkcjonuje też duży plac zabaw w kształcie pirackiego okrętu. Powstała nawet ścieżka edukacyjna, gdzie na dużych tablicach spacerowicze mogą zapoznać się z gatunkami zwierząt oraz roślin. Cały teren został ogrodzony i jest zamykany na noc.

– Widać, że duże zmiany zachodzą w Parku 1000 lecia. Jednak mogę zapewnić, że przeznaczenie i misja jaką pełni to miejsce, pozostaną niezmienne – mówi Marian Bartkowiak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Leszna.

W parku zakończyła się właśnie budowa alei pieszo-rowerowej. Główna trasa przecinająca zwierzyniec została wybrukowana. Prace kosztowały nieco ponad 100 tysięcy złotych. W planach jest jeszcze budowa oczka wodnego z żabami oraz przeniesienie zwierząt z wybiegów znajdujących się od strony ulicy 17 Stycznia. Potrzebne są na to jednak pieniądze, które ciężko obecnie wygospodarować. Kolejny etap przebudowy Parku 1000 lecia zostanie prawdopodobnie przeprowadzony w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto