Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciężka praca nie była obca naszym rodzicom. Dzięki ich wysiłkowi bardzo zmieniło się Leszno

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
W połowie lat 70. powołano województwo leszczyńskie, którego stolicą jak sama nazwa wskazuje było Leszno.
W połowie lat 70. powołano województwo leszczyńskie, którego stolicą jak sama nazwa wskazuje było Leszno. arch. Marian Poprawski
Od blisko 25 lat województwo leszczyńskie jest już historią, a wraz z nim, niektóre z zakładów pracy w samym Lesznie lub na jego obrzeżach. Zachowały się jednak pamiątkowe zdjęcia pracowników, na których widzimy jak kiedyś wyglądała praca w fabrykach i rolnictwie. Rozpoznajecie znajomych na zdjęciach? A może są wśród nich Wasi rodzice?

Pracownicy na zdjęciach w Lesznie

W połowie lat 70. powołano województwo leszczyńskie, którego stolicą jak sama nazwa wskazuje było Leszno. Reforma administracyjna z 1975 roku dała niespełna 40 tysięcznemu miastu impuls do rozwoju. Przełożyło się to na wzrost liczby mieszkańców. W okresie gdy istniało województwo Lesznu przybyło blisko 25 tysięcy nowych mieszkańców. Powstawały nowe zakłady pracy, a miasto zaczęło się mocno rozwijać.

Przełożyło się to na wzrost liczby mieszkańców. arch. SP9 Leszno

W 1977 roku w województwie leszczyńskim w przemyśle (730 zakładów) pracowało 29 tys. ludzi. Miasto było liczącym się producentem elementów wyposażenia budownictwa, pomp wodnych i lokali gastronomicznych. Stolicy województwa nie ustępowały miasta wchodzące w jego skład.

Kościan był znaczącym producentem wyrobów tytoniowych, Rawicz produkował wyposażenie wagonów i urządzenia gazownicze, Wschowa - odzież roboczą, w Gostyniu produkowano szklane wyroby hutnicze i zabawki, a w Górze - elektronikę przemysłową.

Z czego słynęło województwo leszczyńskie?

Powołane w 1975 roku województwo leszczyńskie nie imponowało wielkością. Liczyło 4154 km², tuż przed likwidacją mieszkało w nim blisko 400 000 osób. Województwo, którego stolica było Leszno, imponowało za to poziomem rolnictwa.

W 1977 roku w województwie leszczyńskim w przemyśle (730 zakładów) pracowało 29 tys. ludzi. Miasto było liczącym się producentem elementów wyposażenia budownictwa, pomp wodnych i lokali gastronomicznych. Stolicy województwa nie ustępowały miasta wchodzące w jego skład.arch. KAW/dział digitalizacji MBP w Lesznie

Pod względem przydatności gruntów ornych województwo leszczyńskie zajmuje 10 miejsce w kraju, natomiast w zakresie przydatności użytków rolnych - 9. Dość duża jest ilość gleb najsłabszych, najmniej urodzajnych, tj. klasy 5 i 6. Zajmują one 30 proc. powierzchni gruntów ornych. Przeważają jednak gleby 3 i 4 klasy, a więc gleby średniej jakości, których udział w powierzchni gruntów ornych wynosi 68,6 procent, informuje Rocznik Leszczyński z 1978 roku.

W publikacji - Kazimierz Dobrzański i Wacław Jurek, drobiazgowo wyliczają dane którymi mogło pochwalić się województwo leszczyńskie. Zwracają również uwagę na potrzebę przygotowania „nowych kadr” i jakość kształcenia, w tym również rolniczego.

Województwo leszczyńskie do historii przeszło 31 grudnia 1998 roku

W połowie lat 70. powołano województwo leszczyńskie, którego stolicą jak sama nazwa wskazuje było Leszno.

Ciężka praca nie była obca naszym rodzicom. Dzięki ich wysił...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto